Šumivá vína neboli sekty jsou ideálním společníkem při slavnostních příležitostech, skvěle se však uplatní i jako aperitiv, který před jídlem správně naladí chuťové buňky. Označení šampaňské, které se často a nesprávně používá pro rozličné druhy sektů, je od roku 1908 chráněnou značkou a přísluší šumivým vínům vyrobeným klasickou metodou výhradně ve francouzské oblasti Champagne. V sortimentu MAKRO naleznete pestrou nabídku sektů z domácí i zahraniční produkce včetně proslulého francouzského originálu.


Vyberte siVíce o šumivých vínech

 • Suché nebo sladké

  Obsah cukru v šumivém víně přibližují francouzské výrazy na etiketách. Nejnižší obsah cukru značí brut nature (cukr pod 3 g/l, do druhotného kvašení nebyl přidán žádný cukr), dále extra brut (cukr 0–6 g/l), brut (cukr pod 12 g/l), extra sec (cukr 12–17 g/l), sec (cukr 17–32 g/l), demi-sec (cukr 32–50 g/l) a doux (cukr nad 50 g/l). Podle vyhlášky Státní zemědělské a potravinářské inspekce se v případě, že obsah cukru odůvodňuje použití dvou výrazů, vybere pouze jeden.

 • Šumivé není perlivé

  Perlivá vína jsou často chybně zaměňována za šumivá. Zásadní rozdíl mezi nimi je tlak v lahvi, který ovlivňuje intenzitu perlení. Šumivá vína by měla dosahovat tlaku min. 3 atmosféry, u perlivých vín se tlak pohybuje v rozmezí 1–2,5 atmosféry. V sektu vzniká oxid uhličitý druhotným kvašením cukrů, jež jsou do základního, prvotně kvašeného vína přidány ve formě tirážního likéru. Perlivá vína jsou ve většině případů sycena uměle.

 • Velikost láhví

  Sekty se plní do lahví různých velikostí, a zákazníci si tak mohou vybrat podle potřeby a příležitosti, při níž se bude šumivé víno podávat. Nejčastější volbou je klasická “sedmička”, lahve o menším objemu jsou vhodné na piknik či zahradní party a ozdobou velkolepé oslavy se bezesporu stane patnáctilitrová láhev nazývaná Nabuchodonosor.

Služby pro vás

Vinotéky MAKRO jsou vedeny zkušenými sommeliery, kteří vám doporučí nejen samotná vína, ale i vhodné kombinace s pokrmy. Majitelům gastronomických provozů také pomohou se sestavením a realizací vinného lístku. Pravidelně pořádáme ochutnávky, během nichž máte možnost se seznámit se zajímavými víny z našeho sortimentu.


Tipy z našeho sortimentu

 • R&L Legras Blanc de Blancs Grand cru Champagne

  R&L Legras Blanc de Blancs Grand cru Champagne

  Prvotřídní šampaňské, jež má v nabídce řada restaurací s michelinskou hvězdou.