Olivy patří mezi klasické ingredience středomořské kuchyně. Mezi nejvýznamnější producenty patří Itálie, Španělsko, Francie a Řecko. Většina vypěstovaných oliv se zpracovává na olivový olej a pouze 10 % sklizně se dostává na trh v podobě zelených či černých plodů. Podávají se samostatně jako chuťovka, používají se do salátů a jako doplněk k čerstvým sýrům. Hodí se také pro použití v teplé kuchyni, například do těstovin, k rybám a drůbežímu nebo králičímu masu. V sortimentu MAKRO je pro vás připraven pestrý výběr chlazených i konzervovaných oliv a v nabídce nechybějí ani oblíbené plněné varianty.

Tipy z našeho sortimentu

 • FF Olivy zelené s ančovičkou, 1x 225 g

  FF Olivy zelené s ančovičkou, 1x 225 g

  Pod naší vlastní značkou Fine Food nabízíme kvalitní olivy v mnoha variantách, z nichž si vybere každý zákazník.

 • Cesare Olivy s feta sýrem, 1x 160 g

  Cesare Olivy s feta sýrem, 1x 160 g

  Mix černých a zelených oliv z italské produkce doplňuje čerstvý sýr feta a aromatická bylinková marináda.


Více o olivách

 • Barva

  Rozdíl mezi zelenými a černými olivami nespočívá v odlišném druhu, ale ve stupni zralosti. Zelené olivy jsou nezralé plody, pro něž je typická pevná dužina a trpká až nahořklá chuť. Během zrání mění barvu na narůžovělou, hnědou, vínovou až temně černou. Zralé olivy jsou měkčí, mají jemnější chuť a jejich dužina obsahuje více oleje.

 • Druhy

  Každý pěstitelský region produkuje olivy různých tvarů a chuťových vlastností. Mezi nejpopulárnější druhy patří černé olivy Kalamata z Řecka, francouzské olivy Niçoise a Picholine a italské vrásčité olivy Gaeta naložené do olivového oleje. Ze španělských odrůd jsou oceňovány drobné kulaté olivy Aberquina, které se používají k výrobě kvalitního oleje.

 • Zpracování

  Olivy se ihned po sklizni nakládají do solného, případně louhového roztoku, v němž se dužina zbaví hořčin, zkřehne a zjemní se její chuť. Následuje marinování ve slaném nálevu či oleji, do nějž se mohou přidat další ingredience jako citronová šťáva, bylinky nebo česnek. Vypeckované olivy jsou oblíbené také plněné, a to nejčastěji mandlí, paprikovou pastou nebo ančovičkami.

Výživová hodnota

Olivy obsahují řadu látek, jež prospívají lidskému zdraví. Patří mezi ně vitaminy A, E, D a K a také množství antioxidantů, jež pomáhají neutralizovat působení volných radikálů v těle. Hořčiny v olivách napomáhají trávení a olivový olej obsažený v dužině dodává tělu energii, působí příznivě na krevní oběh a pozitivně ovlivňuje hodnoty cholesterolu.


Oblíbené lahůdky a masné výrobky

 • Španělská sušená šunka

  Španělská sušená šunka v MAKRO

  Sušené šunky ze Španělska se liší především v použití masa z různých druhů vepřů.

 • Vysočina

  Vysočina v MAKRO

  Trvanlivý salám patří již téměř půl století mezi nejpopulárnější masné výrobky.

 • Kaviár

  Kaviár v MAKRO

  Delikátní rybí jikry jeseterovitých ryb se řadí mezi nejluxusnější delikatesy na světě.

 • Pražská šunka

  Pražská šunka v MAKRO

  Dozlatova vyuzená šunka na kosti se vyrábí od 19. století a získala si slávu doma i v zahraničí.