MAKRO spolupracuje  s The Real Meat Society! Přinášíme vám to nejlepší české maso z místních farem bourané speciálně pro MAKRO.

Představíme vám unikátní koncept od “čumáčku po ocásek“, vše za sucha vyvěšené. Na úvod sme pro Vás připravili jehněčí vyvěšené za sucha 7 dní, proto je tak křehké.

Pro milovníky vývarů máme skvělý vývar vyrobený ve spolupráci s Biofarmou Sasov. Je jen z kostí z anguse a z černostrakatého přeštíka, 3 dny tažený dokud se kosti nerozpadnou. A navíc je to Česká biopotravina roku 2016 v kategorii "Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní ! K dispozici každý týden jen pár kousků, tak spěchejte. Veškerý sortiment je dostupný pouze v pražských prodejnách MAKRO.


Jehněčí steaky, kotletky a kolínka

Všechny jehněčí steaky a kotletky, které najdete v naší nabídce jsou určeny na minutkovou úpravu. Maso je velice křehké a chutné a opravdu stačí krátká doba přípravy proto, abyste měli na stole skvostné jídlo. Ideální je příprava na horké těžké pánvi nebo na horkém grilu. Maso stačí, když je jen osoleno (pepření je lepší až po tepelné úpravě, aby se pepř nepřipálil), můžete ho i chvilku marinovat (stačí trochu dobrého olivového oleje, rozmačkaný česnek, rozmarýn popř. nějaké snítky tymiánu a sůl). Doba přípravy záleží na velikosti kousku, tj 1,5-3 min na každou stranu.
Steak z jehněčího ramínka můžete i péci pomalinku v troubě. Pokud pečete v troubě, dejte do předehřáté trouby na 180 stupňů s trochou olivového oleje, ideálně s nějakou bylinkou (tymián, rozmarýn) a česnekovou paličkou ideálně přeříznutou na půl - stačí pak 60 až 90min. Kolínka jsou úžasná pokud jsou při pečení zalitá třeba vývarem či pivem nebo vínem s vodou, bylinkami a česnekem, pak je ovšem také ideální vše zakrýt pokličkou či alobalem. Samozřejmě přidejte sůl a pepř.

Jehněčí kotleta

Jehněčí krk

Jehněčí krk je naprosto úžasně chutnající kousek masa. Nejen na jaře je moc lahodná tato “skoro” polévka. Na hodně horké pánvi s olejem orestujte na plátky nařezaný jehněčí krk. Dělejte je postupně, nenaplňte pánev moc aby se nedusily, ale restovaly do křupava. Až budete mít vše orestované, dejte krk do hrnce, přilejte 3 hrnky vývaru (kuřecí, zeleninový nebo lehké bílé víno a vodu), přidejte min 2 větvičky rozmarýnu a nějaký tymián, malinkou lžičku soli a šťávu z jednoho a půl citrónu. Vařte na mírném ohni, jen aby pobublávalo, hodinu. Poté vyndejte bylinky a dejte na talíř. Ideální s čerstvě upečeným chlebem. Výborné je pár minut před koncem vaření přihodit hrášek a do uvařeného jídla dát pár hráškových výhonků, či dle ročního období přidat sezónní zeleninu.

Jehněčí a přílohy

Jehněčí miluje jakoukoli zelenou přílohu.

  • hrášek (třeba s mátou, ideálně rychle spařený se salátem a čerstvou mátou, sůl a pepř), jakékoli saláty či tzaziky
  • nové brambory
  • cous-cous, hummus, tabouleh
  • arabský chleba

Tipy ze sortimentu, akce a cena


Jehněčí kýta a pečínka z ramínka

Jako finále kýta a pečínka z ramínka. Pokud máte celou kýtu či pečínku z ramínka, pomalu pečená v troubě je nejlepší.

Náš nejoblíbenější recept je velice jednoduchý. V mase udělejte dírky, do kterých zastrčte půlku stroužku česneku, kousek rozmarýnu a půlku filetu ančovičky (nebo celý dle velikosti). Pěkně dírky napěchujte a nebojte se jich udělat opravdu hodně. Pečínku/kýtu pak takto vylepšenou ještě potřete dobrým olivovým olejem (klidně přidejte i ten z ančoviček popřípadě potřete máslem smíchaným se zbytkem ančoviček) pak dejte do předehřáté 
Jehněčí kýta a pečínka z ramínka
trouby nejdříve na 200 stupňů na 20 minut, pak stáhněte na 120 stupňů a nechte péci cca 5 hodin (můžete zkusit i na 90 stupňů na 8 hodin). Do pekáče dejte větvičky rozmarýnu a citron na půlky (omytý ideálně bio nebo chemicky neošetřovaný/nevoskovaný), jednu velkou hlavu česneku rozříznutého vejpůl. Můžete podlít malinko - ideálně lehké bílé víno ale stačí i voda.
 
Před konzumací nechte pečínku/kýtu odpočinou na talíři (přikryjte alobalem) tak 15 min. A pak už jen dobrou chuť.

Tipy ze sortimentu, akce a cena