Steaky z loupané plece vynikají skvělou chutí srovnatelnou se zadním hovězím. Sval se nachází na přední noze, konkrétně ve střední části hovězí plece (ramene) a nabízí výjimečně široké kulinářské uplatnění.


Top blade

Věděli jste že..?

Maso je potřeba nechat minimálně hodinu před přípravou vydýchat při pokojové teplotě. Mezitím ostrým nožem opatrně odstraňte tuhé blány, abyste neporušili svalovinu – při tepelné úpravě by z ní vytekla šťáva. Tuk ale ponechte, dodává masu chuť a brání jeho vysušení.

Stáří masa můžete ověřit jednoduchou zkouškou. Zatlačte do něj prstem – pokud ve svalovině nezůstane důlek, kulinářské zázraky si od něj neslibujte; správně odleželé a vyzrálé maso totiž na řezu nepruží.


Znaky

Loupaná neboli plochá plec poskytuje velmi chutné a libové maso. Během jatečného zpracování se na rozdíl od jiných částí nevykrajuje ani nevykosťuje, ale odlupuje se přímo od lopatky – odtud také pramení její název. Maso je jemně mramorované a jeho střed je protkán silnou šlachou, díky níž zůstává šťavnaté.

Využití

Před přípravou steaků z loupané plece je potřeba maso nejdříve odblanit. Tuk se ponechává, protože dodává masu výraznou chuť a vůni. Očištěný plát se následně nakrájí na jednotlivé špalíky, které se připravují na pánvi nebo grilu. Optimální stupeň propečení je medium rare až medium.


Tipy ze sortimentu, akce a cena


Čerstvé maso v MAKRO

V MAKRO Vám nabízíme jen to nejčerstvější a nejkvalitnější maso - podívejte se, jak probíhá jeho distribuce, zpracování a kontrola.

Příprava steaků & grilování

Máte chuť na šťavnatý steak? Šéfkuchař MAKRO Petr Stádník Vám poradí, jak steaky nejlépe připravit a jaké jsou zásady správného grilování.