Vepřové vnitřnosti mají v tuzemské kuchyni stálé místo a lze je zpracovat na bezpočet způsobů. K nejvyhledávanějším druhům patří játra, ledvinky, jazyk a líčka.


Vepřové vnitřnosti a kosti

Věděli jste že..?

Vepřové vydrží několik dní v chladničce, hluboce zamrazené se může skladovat až půl roku. Při přípravě je ale třeba dbát na to, aby bylo i v hlubších vrstvách dokonale tepelně opracováno.

Domestikace divokého prasete má dlouhou historii – proběhla již před 10 000 lety. Cílený chov a šlechtění tohoto významného domácího zvířete se však začaly rozvíjet až od 18. století. Průkopníky v tomto směru byly Anglie a Německo. Většina ze 150 současných plemen prasat žije v jihovýchodní Asii.


Znaky

Játra jsou charakteristická tmavočervenou barvou a mají vláčnou a křehkou konzistenci. Ledvinky jsou zbarvené do světlehnědé až červené barvy a obsahují žlázy a žilky, které je před úpravou nutné odstranit. Jazyk je tvořen jemnou svalovinou a má výraznou chuť i aroma. Líčka obsahují vyšší podíl tuku a po tepelné úpravě jsou jemná a vláčná.

Využití

Játra a ledvinky skvěle chutnají smažené na cibulce nebo slanině, používají se také do paštik nebo tlačenky. Jsou vhodné ke kratší tepelné úpravě, jinak hrozí, že ztvrdnou. Jazyk je oblíbený v uzené podobě, často se podává také vařený se smetanovými omáčkami. Společně se vzrůstající oblibou hovězích líček se dostávají do popředí zájmu i líčka vepřová. Výborná jsou pomalu pečená nebo dušená na kořenové zelenině, víně nebo tmavém pivu.


Tipy ze sortimentu, akce a cena


Čerstvé maso v MAKRO

V MAKRO Vám nabízíme jen to nejčerstvější a nejkvalitnější maso - podívejte se, jak probíhá jeho distribuce, zpracování a kontrola.

Recepty pro každého

Také máte rádi maso a drůbež, ale nevíte, co z konkrétního masa připravit? Zkuste naše recepty! Krok po kroku se stanete mistrem kuchyně!