Přední část boku se nachází v přední části hrudní stěny pod plecí. Dělí se na přední žebra neboli hrudí a bůček neboli pupek. Maso obsahuje vysoký podíl tuku a hodí se pro celou řadu kuchyňských úprav.


Vepřová žebírka

Věděli jste že..?

Čerstvé vepřové je zbarvené do růžova s jemnými vlákny a lehce mramorované tukem. Tučné části mají být bílé a pevné. Na rozdíl od hovězího, které potřebuje určitou dobu zrát, je vepřové maso nejchutnější ihned po porážce.

Vepřové vydrží několik dní v chladničce, hluboce zamrazené se může skladovat až půl roku. Při přípravě je z hygienických důvodů třeba dbát na to, aby bylo i v hlubších vrstvách dokonale tepelně opracováno.


Znaky

Vepřový bok je výrazně prorostlý tukem – jeho podíl v mase se pohybuje okolo 20 %. Maso mladších kusů se vyznačuje jemnou strukturou, s vyšším věkem je vláknitější. Bůček je dostupný jak vykostěný, tak i ve variantě se žebry.

Využití

Bůček se výtečně hodí k pečení a grilování, a to jak vcelku, tak pokrájený na plátky. Připravit jej lze společně s žebry, které masu dodají výraznější chuť, ale běžné je i samostatné použití. Před úpravou se maso často nakládá do pikantních marinád, například z piva, medu, zázvoru a různých druhů koření. Oblíbené je také v uzené podobě, vykostěný bůček se používá k výrobě slaniny. Rozkrojený na plát se hodí na přípravu rolády.


Tipy ze sortimentu, akce a cena


Čerstvé maso v MAKRO

V MAKRO Vám nabízíme jen to nejčerstvější a nejkvalitnější maso - podívejte se, jak probíhá jeho distribuce, zpracování a kontrola.

Recepty pro každého

Také máte rádi maso a drůbež, ale nevíte, co z konkrétního masa připravit? Zkuste naše recepty! Krok po kroku se stanete mistrem kuchyně!