Pomeranče přivezli do Středomoří ve druhé polovině 15. století Portugalci, kteří se s nimi seznámili v teplých oblastech Asie. Dnes se tyto šťavnaté plody pěstují na všech kontinentech – necelá polovina světové produkce pochází z Jižní Ameriky, největším evropským exportérem je Španělsko. Je známo přes 400 odrůd pomerančovníků, na spotřebitelský trh se jich však dostane pouhá pětina. Kromě lahodné a osvěžující chuti vynikají pomeranče také bohatstvím vitaminu C a obsahem vápníku, draslíku a hořčíku. Jejich pravidelná konzumace má příznivý vliv na vitalitu, duševní svěžest a krvetvorbu. V prodejnách MAKRO můžete vybírat z mnoha druhů pomerančů od prověřených dodavatelů – kromě tradičních a nejrozšířenějších odrůd nabízíme i červenomasé pomeranče a sortiment v bio kvalitě.

Tipy z našeho sortimentu


Více o pomerančích

 • Obyčejné pomeranče

  Tyto plody se pěstují zejména pro potřeby zpracovatelského průmyslu. Jednou z nejdůležitějších odrůd je šťavnatá Valencia, která obsahuje jen malé množství jader a vyniká nakysle aromatickou chutí.

 • Červenomasé pomeranče

  Poznávacím znamením takzvaných „krvavých pomerančů“ je červená pigmentace kůry a dužniny. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří sicilské Tarocco, které neobsahuje téměř žádná jadérka.

 • Skupina odrůd Navel

  Kategorie, která bývá také označována jako kubánské pomeranče, zahrnuje plody se zlatožlutou sladkou šťavnatou dužninou. Jedna z nejdůležitějších odrůd – Thompson Navel – se objevuje na trzích již v listopadu.

Zralost pomerančů

Pomeranče se mohou začít sklízet, až když plně dozrají, protože po utržení na rozdíl od mnoha jiných druhů ovoce již samovolně nedozrávají. Stupeň zralosti nelze určit na základě zbarvení slupky, ale podle poměru cukru a kyselin – tento údaj bývá úředně stanoven a závisí na odrůdě. Kromě dodržení správného poměru musejí plody splňovat kritéria minimální velikosti a minimálního podílu šťávy.


Další oblíbené ovoce

 • Mandarinky

  Mandarinky v MAKRO

  Ovoce se sladkou chutí a typickým aroma se hodí do zmrzlin i teplých pokrmů.

 • Pitahaya

  Pitahaya v MAKRO

  Vyzkoušejte exotické plody, jejichž chuť se dá přirovnat k vodnímu melounu.

 • Jahody

  Jahody v MAKRO

  Celý rok u nás můžete zakoupit čerstvé a šťavnaté jahody v praktických baleních.

 • Citrony

  Citrony v MAKRO

  Nabízíme různé druhy citronů od prověřených dodavatelů, a to i v bio kvalitě.