První banány se objevily už roku 4 000 př. n. l. a pocházejí původně z Dálného východu. Dnes plody představují hned po citrusech druhý nejdůležitější druh ovoce na světě. Mezi největší producenty protáhlých plodů, jejichž délka se pohybuje od 6 do 30 cm, se řadí Asie následována Jižní, Střední a Severní Amerikou a Afrikou. Banány se v pěstitelských oblastech sklízejí ještě zelené, aby se předešlo jejich pukání a hnití, následně dozrávají v chladírnách přepravních lodí.

Tipy z našeho sortimentu

 • Banány červené

  Banány červené v MAKRO

  Červené banány jsou o něco mneší než klasické žluté. Chuť jejich dužiny bývá připodobňována k malinám.

 • Banány BABY

  Banány malé v MAKRO

  Minibanány měří maximálně 8 cm a mají výraznější chuť než běžné banány. Jsou sladší a jemně pikantní, vzdáleně připomínají jablka.


Více o banánech

 • Účinky na zdraví

  Banány patří mezi lehce stravitelné druhy ovoce s vysokým obsahem sacharidů. Jsou zdrojem draslíku, hořčíku, fosforu a železa, kromě toho vynikají velkým množstvím vitaminů A, C a vitaminů skupiny B. Odborníci na výživu doporučují konzumaci banánů lidem, které trápí únava, nervozita či poruchy spánku. Pravidelný přísun tohoto exotického ovoce navíc posiluje imunitní systém a snižuje hladinu cholesterolu.

 • Pravidla skladování

  Nepřezrálé banány vydrží při pokojové teplotě až jeden týden. Je však třeba se vyvarovat jejich skladování společně s jablky nebo pomeranči – v jejich sousedství totiž žluté plody rychle zhnědnou. Chcete-li naopak zrání exotického ovoce urychlit, zabalte ho do igelitového sáčku právě s jablkem. Banány nepatří do chladničky, jejich slupka v chladu zčerná, ovoce navíc ztratí aroma a rychle se kazí.

 • Stupně zralosti

  Banány procházejí 7 stupni zralosti – do stupně 1 jsou zařazeny banány zelené a tvrdé, naopak pod číslo 7 spadají plně zralé plody s drobnými hnědými skvrnami na slupce. Na pulty obchodních sítí se dostávají banány stupně 4 až 5. Plody vhodné ke konzumaci mají sytě žlutou barvu a příjemně pevnou konzistenci. Černé zbarvení slupky signalizuje, že ovoce je přezrálé.

Rozmanitost druhů

Protáhlé plody mnohaleté byliny mají přes 1 000 různých odrůd. V obchodní síti jsou rozdělovány na ovocné, červené, baby, jablkové a zeleninové banány, které se těší velké popularitě především v tropických oblastech. V MAKRO můžete vybírat ze čtyř druhů banánů od prověřených dodavatelů – kromě tradiční a nejrozšířenější odrůdy v nabídce najdete i červené banány, banány baby a zeleninové banány na vaření Plantan.


Další oblíbené ovoce

 • Borůvky

  Borůvky v MAKRO

  V prodejnách MAKRO můžete nakoupit borůvky od prověřených dodavatelů.

 • Pomeranče

  Pomeranče v MAKRO

  Konzumace pomerančů má příznivý vliv na vitalitu, duševní svěžest a krvetvorbu.

 • Mučenka

  Mučenka v MAKRO

  Lahodné pody jsou známé především díky bohatě využitelné šťávě.

 • Jahody

  Jahody v MAKRO

  Celý rok u nás můžete zakoupit čerstvé a šťavnaté jahody v praktických baleních.