Lahodné plody liánovité rostliny se pyšní množstvím různých názvů (kromě mučenky bývají označovány také jako marakuja, granadilla či passionfruit) a jsou známé především díky své mnohostranně využitelné šťávě. Pod botanickým rodem Passiflora se skrývá přes 400 různých druhů, na spotřebitelský trh se však dostane pouze omezené množství. Mučenka se pěstuje například v Jihoafrické republice, Keni, Brazílii, Kolumbii a Havajských ostrovech, setkat se s ní lze také v Austrálii. Pozornost nepřitahují pouze plody, ale také květy, které údajně symbolizují kříž a trnovou korunu Kristova utrpení.

Tipy z našeho sortimentu

 • Granadila ovoce čerstvé, 1 ks

  Granadila ovoce čerstvé, 1 ks v MAKRO

  Světle oranžové až oranžově hnědé plody se do Evropy dovážejí z Kolumbie. Vnitřek ovoce tvoří tmavá semena obalená šťavnatým pouzdrem.

 • Passion fruit ready to enjoy čerstvé, vanička 1x 4 ks

  Passion fruit ready to enjoy čerstvé, vanička 1x 4ks

  Purpurové ovoce zaujme intenzivním, sladce nakyslým aroma, díky němuž patří tento druh granadilly k nejoblíbenějším.

  Více o produktu


Více o mučence

 • Výživová hodnota

  Exotická mučenka se díky množství cenných vitaminů a minerálů hodí především ke konzumaci za syrova. Z minerálních látek obsahuje draslík, hořčík, fosfor a železo, dále jsou v ní přítomny vitaminy skupiny B, provitamin A a vitamin C. Plodině, která obsahuje kolem 35 Kcal na 100 g, nechybí ani vláknina.

 • Chuť a konzumace

  Chuť se odvíjí od konkrétního druhu tohoto ovoce. Většinou je sladkokyselá a příjemně povzbuzující, což platí zejména o purpurové granadille, která má výjimečně lahodnou chuť. Před jídlem stačí mučenku omýt, podélně rozříznout a lžičkou vyjíst svěží dužninu bohatou na semena.

 • Správné skladování

  Chcete-li, aby maracuja chutnala sladce, vybírejte při nákupu pouze zralé plody, které mají zvrásněnou slupku a vnitřní dužninu pevně přichycenou na stěny ovoce. Méně zralé mučenky, jejichž poznávacím znamením je lesklá a hladká kožovitá slupka, můžete nechat několik dní dojít při pokojové teplotě.

Rozmanitost druhů

Mučenka se řadí k čeledi mučenkovitých a téměř všechny její druhy pocházejí z tropického pásma Střední a Jižní Ameriky. Na evropském trhu je za nejdůležitější odrůdu považována fialová mučenka – mírně oválná plodina se pěstuje ve vyšších polohách tropů a v subtropech. Žlutá (zlatá) marakuja vyniká mezi ostatními druhy obsahem provitaminu A, obvykle se však kvůli vyššímu obsahu kyselin využívá hlavně pro potřeby potravinářského průmyslu. Mučenka sladká neboli sladká granadilla se naopak hodí především ke konzumaci za syrova. Dužnina těchto kulatých plodů je lahodná a aromatická a dá se jíst samostatně nebo přidávat do ovocných salátů a dezertů.


Další oblíbené ovoce

 • Pitahaya

  Pitahaya v MAKRO

  Vyzkoušejte exotické plody, jejichž chuť se dá přirovnat k vodnímu melounu.

 • Jahody

  Jahody v MAKRO

  Celý rok u nás můžete zakoupit čerstvé a šťavnaté jahody v praktických baleních.

 • Borůvky

  Borůvky v MAKRO

  V prodejnách MAKRO můžete nakoupit borůvky od prověřených dodavatelů.

 • Banány

  Banány v MAKRO

  Banány patří mezi lehce stravitelné druhy ovoce s vysokým obsahem sacharidů.