48 hodin od ulovení ve Vašem velkoobchodním středisku MAKRO!

Ať už moderně jako suši nebo kvalitně dále zpracované do teplých pokrmů: Čerstvá ryba je požitek. Abychom Vám mohli každý den nabídnout velký výběr čerstvých ryb, musejí dodavatelé společnosti MAKRO Cash & Carry denně zvládat jednu z největších výzev potravinářské logistiky: transport čerstvě ulovených mořských plodů a ryb z rybářské lodi na pulty velkoobchodních středisek MAKRO.


Cesta lososa

Podívejte se na cestu lososa od ulovení až na pulty našich Velkoobchodních středisek.

Jak se k vám ryby dostávají

Podívejte se na reportáž Romana Vaňka o mořských rybách v MAKRO.

Cesta ryby

Přepravit čerstvou rybu z rybářské lodi na pult s čerstvými rybami je jedna z největších výzev potravinářské logistiky. Zboží, které se rychle kazí, se musí přepravovat při vysoké vlhkosti vzduchu při teplotě blízké bodu mrazu překryté ledem. Přitom jsou top čerstvé zboží a nejlepší dostupnost zboží pro zákazníka na prvním místě.

Ráno dorazí čerstvé ryby z evropských zemí, jako je Španělsko, Itálie, Francie, Holandsko, Německo, Velká Británie a Norsko. Také úlovky ze zámoří, jako je Srí Lanka, Nový Zéland, Dubaj, Kanada a Brazílie se dostanou do logistického centra v tuto dobu. Čerstvá ryba podléhá přísným pravidlům kvality a hygienickým předpisům, například vstupní teplota smí být u čerstvé ryby maximálně 2 stupně Celsia. Ihned po příjezdu do logistického centra kontrolují zkušení inspektoři společnosti MAKRO Cash & Carry zboží podle stanovených standardů kvality a nejnovějších poznatků z logistiky s řízenou teplotou. V samostatné zkušební místnosti se kontroluje teplota, pevnost, vzhled, vůně, netto váha, označení, řez, balení a údaje o porážce dodané ryby. Dále provádí akreditovaná odborná rybí laboratoř pravidelně mikrobiologické, fyzikální a senzorické laboratorní zkoušky. 

Již po necelých 12 hodinách od příjezdu do logistického centra se ryba dále přepravuje ve speciálních chladicích boxech. Ve velkoobchodě probíhá další kontrola kvality. Téměř všechny druhy ryb jsou takto do 48 hodin po ulovení k dispozici na trhu. Ryba se k zákazníkovi dostane tak čerstvá, že většina zboží se může spotřebovat ještě několik dní po zakoupení.


Kontrola ryb

Čerstvé ryby v MAKRO

Rodný list ryby


Čerstvé ryby a mořské plody v akci

Sortiment ryb, dostupnost a cena


Pečeť kvality: Rozpoznejte poctivé rybaření při nákupu

Potřeby zákazníka a rozmanitost sortimentu jsou u společnosti MAKRO Cash & Carry v souladu s ochranou biodiverzity a přírodních zdrojů. Trvalá udržitelnost funguje pod heslem „Společně činit dobro“. U nákupu ryb upřednostňuje proto společnost MAKRO Cash & Carry partnery, kteří splňují náročné standardy vybraných organizací a seskupení výrobců. Jak u lovu v přírodě, tak v oblasti akvakultury. Abychom pro Vás zviditelnili téma trvalé udržitelnosti, jsou všechny produkty ve Vašem velkoobchodě MAKRO Cash & Carry jednoznačně označovány.

Certifikovaný lov v přírodě

Logo Friend of the Sea

Friends of the Sea

Friend of the Sea (FOTS) je nezisková nevládní organizace, která si dala za úkol zachování mořského životního prostředí. 

Nyní se řadí k nejvýznamnějším mezinárodním projektům pro certifikaci produktů z udržitelného rybolovu a akvakultury.

Logo Naturland

Naturland

Naturland existuje od roku 1982 a v současnosti je celosvětově jednou z nejvýznamnějších organizací ekologického zemědělství. Dodržováním přísných předpisů bylo dosaženo odpovědného hospodaření se stavy robala nilského. Předpisy se zasazují mimo jiné o trvale udržitelné užívání rybích populací a celého ekosystému a upouštění od kritických a ekologicky škodlivých metod rybolovu.


Certifikovaná akvakultura

Logo GlobalG.A.P.

GlobalG.A.P.

Soukromá organizace, která celosvětově určuje dobrovolné standardy pro certifikaci hospodářských produktů, akvakultury a chovu hospodářských zvířat až po krmné směsi, osivo a sazenice v oblastech metod výroby, výrobní bezpečnosti, pracovní bezpečnosti, ochrany životního prostředí a hygieny.

To se týká také produkce ryb z akvakultury. Důležitou součástí standardů akvakultury organizace GLOBALG.A.P je certifikace celého dodavatelského řetězce (Chain of Custody), díky čemuž je možné projít certifikační status produktu spolehlivě v celém řetězci od výrobce až k obchodnímu pultu.

Logo evropské certifikace Bio

Certifikace Bio

Pečeť Bio vytvořená dle specifikací nařízení Evropské Unie pro kontrolovanou výrobu a pěstování ekologických výrobků. Má jasné stanovisko: „Na čem je napsáno Bio, tam je také Bio uvnitř.“

Pouze výrobci, kteří splňují kritéria ekologických nařízení Evropského Společenství, mohou označovat své výrobky pečetí Bio. Všechny velkoobchody MAKRO Cash & Carry jsou certifikovány na pečeť Bio.


Zpracování, logistika a skladování

Logo IFS (International Food Standard)

IFS - International Food Standard

Organizace International Food Standard (IFS) slouží pro ověřování a certifikaci systémů pro zajištění bezpečnosti potravin, jakož i kontrolu a dodržování při výrobě potravin. Klade zvláštní požadavky na procesy zajišťování kvality.

Logo BRC (British Retail Consortium)

BRC - British Retail Consortium

Vysoké nároky na kvalitu potravin, ale také nepotravinářských výrobků charakterizují standardy organizace British Retail Consortium (BRC).

Předpisy pro audity v oblasti spotřebního zboží platí od roku 2003. Důraz je kladen na bezpečnost, dodržování pravidel a vysokou kvalitu. Přední podniky z oblasti obchodu a průmyslu spolupracují s komisemi této iniciativy a zajišťují realizaci standardů ve svých dodavatelských řetězcích.