Tradice výroby sýra sahá v případě Itálie až do období starého Říma. Výživné a trvanlivé sýry patřily do základního proviantu římských armád a jejich věhlas se brzy rozšířil do okolních zemí. V současné době se v Itálii vyrábí více než 450 druhů sýrů, což z ní činí jednu z nejvýznamnějších sýrařských velmocí.

Oblíbené italské sýry

 • Mozzarella

  [enter text]

  Pravá mozzarella z buvolího mléka obsahuje až 50 % tuku v sušině.

 • Gorgonzola

  Gorgonzola

  Pro slavný italský sýr s modrou plísní je typická krémová konzistence.

 • Parmezán

  Parmezán v MAKRO

  Parmigiano Reggiano, v tuzemsku známý jako parmezán, je jedním z pokladů italské kuchyně.


Speciality sortimentuVíce o italských sýrech

 • Typické sýry

  Sýrařská tradice se v Itálii těší velké úctě a velmi se zde dbá na původ a kvalitu domácích produktů i na ochranu originálních názvů. První dekret týkající se sýra byl vydán již v roce 1925 a o čtvrtstoletí později spatřil světlo světa zákon o ochraně kontrolovaného původu, díky němuž nesou vybrané výrobky známku D. O. C. Sýry s tímto označením musí být nejen vyrobeny v konkrétní oblasti, ale současně splňovat předepsané postupy výroby.

 • Regionální pestrost

  Díky rozmanitým přírodním podmínkám se v Itálii vyrábí nepřeberná škála sýrů a každý region se pyšní vlastními specialitami. Oblast kolem Pádské nížiny podukuje především sýry z kravského mléka (Gorgonzola, Taleggio, Provolone, Grana Padano), na Sicílii, Sardinii a v Toskánsku zase převažují ovčí produkty (Pecorino, Marzolino). Jih Itálie nabízí ideální podmínky pro chov buvolů a je hlavním producentem pravé mozzarelly.

 • Sýry v italské kuchyni

  Mléčné produkty se sýry v čele mají v italské kuchyni široké využití. Uplatňují se jako součást omáček či náplní do masových pečení, používají se k přípravě sladkých dezertů a samozřejmě jako doplněk rozličných druhů těstovin. Tepelně neupravené sýry se podávají ve společnosti vybraného vína a čerstvého nebo sušeného ovoce, a to jako chuťovka nebo jako samostatný chod během oběda či večeře.

Široký výběr

Sortiment MAKRO zahrnuje prvotřídní sýry, které patří do špičky italské produkce. Jejich výběru věnujeme náležitou pozornost, pečlivě volíme dodavatele a kontrolujeme dodržování všech předepsaných norem týkajících se převozu i skladování. Z naší nabídky si vyberou nejen gurmeti, ale i majitelé a šéfkuchaři restaurací specializovaných na autentickou italskou kuchyni, která si zakládá na kvalitních a čerstvých surovinách.