Alsasko leží v severovýchodním výběžku Francie. Oblast od zbytku země odděluje pohoří Vogézy a od sousedního Německa řeka Rýn. Vlivem historických událostí se zde výrazně propojují francouzské a německé vlivy. Kombinace kultur se odráží ve všech oblastech – architektuře, jazyce, gastronomii i vinařství, v němž se uplatňují základní odrůdy z obou zemí. Alsasko je jedinou francouzskou oblastí, která si svou pověst vybudovala výrobou čistých odrůdových vín, nikoliv cuvée. Zdejší podnebí je vhodné zejména pro pěstování bílých odrůd vinné révy a bílé víno také tvoří 95 % místní produkce.

Více o Alsasku

 • Bílá vína

  Mezi významné bílé odrůdy patří Gewürztraminer, Muscat d´Alsace, Muscat ottonel, Tokay Pinot Gris, Riesling, Sylvaner, Pinot Alsace Grand blanc, Chardonnay a Chasselas.

 • Červená vína

  V celkové zdejší produkci zabírají červená vína pouhých 5 % a jedinou modrou odrůdou pěstovanou na alsaských vinicích je Pinot noir neboli Rulandské modré.

 • Přírodní podmínky

  Pohoří Vogézy chrání vinice před vlivem Atlantiku. Po chladné zimě s častým sněžením přichází obvykle dlouhé, suché a velmi slunečné léto. Ve složení půdy převažuje vápencový slín.

Služby pro vás

Vinotéky MAKRO jsou vedeny zkušenými sommeliery, kteří vám doporučí nejen samotná vína, ale i vhodné kombinace s pokrmy. Majitelům gastronomických provozů také pomohou se sestavením a realizací vinného lístku. Pravidelně pořádáme ochutnávky, během nichž máte možnost se seznámit se zajímavými víny z našeho sortimentu.


Další vinařské oblasti a vína

 • Burgundsko (Bourgogne)

  Vína z Bourgogne v MAKRO

  Burgundsko se pyšní víny zvučných jmen vyráběnými především z odrůd Chardonnay a Pinot Noir.

 • Mikulovská podoblast

  Mikulovská podoblast

  Excelentní vína z mikroregionu Pálava patří k chloubám moravského vinařství.

 • Toskánsko (Toscana)

  Toskánsko

  Toskánsko je srdcem italského vinohradnictví a domovem nové vlny talentovaných vinařů.

 • Velkopavlovická podoblast

  Velkopavlovická podoblast

  Historie pěstování vinné révy v tomto kraji sahá až do období Velkomoravské říše.