Vína z údolí řeky Rhôny se vyznačují plnou, bohatou a kořenitou chutí a jejich popularita je v současné době na velkém vzestupu. Vinařská oblast Côtes Du Rhône se skládá ze dvou základních částí, jež jsou velmi odlišné, co se týče stylu i charakteristik vín, která produkují. Severní Rhôna, pro niž jsou typické strmé, úzké pruhy vinic podél břehů, začíná přibližně 15 km na jih od Lyonu u města Vienne a končí u města Valence. Jižní Rhona je široké území táhnoucí se podél toku řeky od města Montelimar do okolí Avignonu. Mezi nejznámější apelace regionu patří Chateauneuf-du-Pape, Gigondas a Vacqueras.

Více o Côtes du Rhone

 • Bílá vína

  V severní Rhôně je stěžejní bílou odrůdou Viognier, mezi vedlejší patří Marsanne a Roussanne. V jižní části se vedle zmíněných pěstují Bourboulenc, Clairette, Grenache blanc a Picpoul.

 • Červená vína

  Hlavní roli v produkci červených vín hraje v případě severní Rhôny odrůda Syrah, v jižní Rhôně je to dále Cinsault, Counoise, Grenache, Mourvèdre, Muscardin, Terret noir a Vaccarese.

 • Přírodní podmínky

  Podnebí je kontinentální s vlivem Středozemního moře. Jižní Rhôna je více ohrožována prudkými bouřemi a mistraly, před nimiž jsou vinice chráněny vysazováním cypřišů a topolů.

Služby pro vás

Vinotéky MAKRO jsou vedeny zkušenými sommeliery, kteří vám doporučí nejen samotná vína, ale i vhodné kombinace s pokrmy. Majitelům gastronomických provozů také pomohou se sestavením a realizací vinného lístku. Pravidelně pořádáme ochutnávky, během nichž máte možnost se seznámit se zajímavými víny z našeho sortimentu.


Další vinařské oblasti a vína

 • Piemont (Piemonte)

  Piemonte

  V charakteru piemontských vín se odráží jedinečné podnebí ovlivněné přilehlými horami.

 • Burgundsko (Bourgogne)

  Vína z Bourgogne v MAKRO

  Burgundsko se pyšní víny zvučných jmen vyráběnými především z odrůd Chardonnay a Pinot Noir.

 • Mikulovská podoblast

  Mikulovská podoblast

  Excelentní vína z mikroregionu Pálava patří k chloubám moravského vinařství.

 • Italská šumivá vína

  Itálie

  Italským šumivým vínům dominuje Prosecco vyrobené z bílých hroznů odrůdy Glera.