Šumivá vína neboli sekty jsou ideálním společníkem při slavnostních příležitostech, skvěle se však uplatní i jako aperitiv, který před jídlem správně naladí chuťové buňky. Označení šampaňské, které se často a nesprávně používá pro rozličné druhy sektů, je od roku 1908 chráněnou značkou a přísluší šumivým vínům vyrobeným klasickou metodou výhradně ve francouzské oblasti Champagne. V sortimentu MAKRO naleznete pestrou nabídku sektů z domácí i zahraniční produkce včetně proslulého francouzského originálu.


Vyberte siVíce o šumivých vínech

 • Suché nebo sladké

  Obsah cukru v šumivém víně přibližují francouzské výrazy na etiketách. Nejnižší obsah cukru značí brut nature (cukr pod 3 g/l, druhotném kvašení nebyl dodán dozážní ( expediční ) likér), dále extra brut (cukr 0–6 g/l), brut (cukr pod 12 g/l), extra sec (cukr 12–17 g/l), sec (cukr 17–32 g/l), demi-sec (cukr 32–50 g/l) a doux (cukr nad 50 g/l). Podle vyhlášky Státní zemědělské a potravinářské inspekce se v případě, že obsah cukru odůvodňuje použití dvou výrazů, vybere pouze jeden.

 • Šumivé není perlivé

  Perlivá vína jsou často chybně zaměňována za šumivá. Zásadní rozdíl mezi nimi je tlak v lahvi, který ovlivňuje intenzitu perlení. Šumivá vína by měla dosahovat tlaku min. 3 atmosféry, u perlivých vín se tlak pohybuje v rozmezí 1–2,5 atmosféry. V šumivých vínech vzniká oxid uhličitý druhotným kvašením cukrů, jež jsou do základního, prvotně kvašeného vína přidány ve formě tirážního likéru. Perlivá vína při druhotném kvašením většinou nedosáhnou potřebného tlaku, proto se používá tohoto označení. V některých případech  jsou tato vína sycena uměle.

 • Velikost láhví

  Sekty se plní do lahví různých velikostí, a zákazníci si tak mohou vybrat podle potřeby a příležitosti, při níž se bude šumivé víno podávat. Nejčastější volbou je klasická “sedmička”, lahve o menším objemu jsou vhodné na piknik či zahradní party a ozdobou velkolepé oslavy se bezesporu stane patnáctilitrová láhev nazývaná Nabuchodonosor.

Služby pro vás

Vinotéky MAKRO jsou vedeny zkušenými sommeliery, kteří vám doporučí nejen samotná vína, ale i vhodné kombinace s pokrmy. Majitelům gastronomických provozů také pomohou se sestavením a realizací vinného lístku. Pravidelně pořádáme ochutnávky, během nichž máte možnost se seznámit se zajímavými víny z našeho sortimentu.


Tipy z našeho sortimentu

 • R&L Legras Blanc de Blancs Grand cru Champagne

  R&L Legras Blanc de Blancs Grand cru Champagne

  Prvotřídní šampaňské, jež má v nabídce řada restaurací s michelinskou hvězdou.