Historie šumivých vín se v Itálii začala psát koncem 19. století, kdy Antonio Carpené se třemi partnery založil po vzoru francouzských vinařů společnost na výrobu šampaňského. Šampaňské sice nevyráběla, dala však vzniknout slavnému Proseccu, které se postupem doby stalo módním nápojem a získalo si oblibu po celém světě. Vedle tohoto nejznámějšího reprezentanta nabízí Itálie řadu dalších šumivých vín, která rozhodně stojí za pozornost.

Více o italských šumivých vínech

 • Jak se vyrábějí

  Šumivá vína vznikají druhotným kvašením, a to buď přímo v láhvi (tzv. šampaňská metoda), nebo v uzavřených tancích, kdy je víno následně plněno do láhví (Charmatova metoda).

 • Prosecco

  Domovem tohoto osvěžujícího nápoje je Benátsko. Vyrábí se z odrůdy Glera, kterou v kupáži menším podílem doplňují další odrůdy, a roční produkce činí 21 milionů láhví.

 • Ostatní šumivá vína

  Mezi známé představitele italských šumivých vín patří např. Asti vyráběné v regionu Piemonte, dále Franciacorta z Lombardie či Trento z vinařské oblasti Trentino-Alto Adige.

Služby pro vás

Vinotéky MAKRO jsou vedeny zkušenými sommeliery, kteří vám doporučí nejen samotná vína, ale i vhodné kombinace s pokrmy. Majitelům gastronomických provozů také pomohou se sestavením a realizací vinného lístku. Pravidelně pořádáme ochutnávky, během nichž máte možnost se seznámit se zajímavými víny z našeho sortimentu.


Další vinařské oblasti a vína

 • Alsasko (Alsace)

  Alsasko

  Alsasko leží v severovýchodním výběžku Francie a zdejší produkci dominuje bílé víno.

 • Toskánsko (Toscana)

  Toskánsko

  Toskánsko je srdcem italského vinohradnictví a domovem nové vlny talentovaných vinařů.

 • Mikulovská podoblast

  Mikulovská podoblast

  Excelentní vína z mikroregionu Pálava patří k chloubám moravského vinařství.

 • Velkopavlovická podoblast

  Velkopavlovická podoblast

  Historie pěstování vinné révy v tomto kraji sahá až do období Velkomoravské říše.