CLASSIC BORDEAUX

hero-product-page

Bordeaux je klasický region, který znovu přišel do módy. Se svou staletou vinařskou tradicí je kraj Bordeaux na jihozápadě Francie domovem nejproslulejších vinařství na světě. Ušlechtilá vína z Bordeaux si vychutnávali již staří Římané, stejně jako Angličané ve středověku. Celosvětovou popularitu si tato vína získala v průběhu 18.–19. století, částečně díky poloze regionu v blízkosti řek a Atlantského oceánu, která usnadňovala vývoz. Kraj Bordeaux je známý hlavně svými červenými a ušlechtilými sladkými víny, ale vyrábějí se zde i velmi kvalitní suchá bílá vína. Při výrobě Vína roku 2017 zkombinovala společnost Les Domaines Rollan de By vinařskou tradici kraje Bordeaux s moderními postupy.


PŘÍMOŘSKÉ KLIMA

maritime-climate

Kraj Bordeaux se díky své poloze blízko Atlantského oceánu vyznačuje přímořským klimatem. Teplý Golfský proud a řeka Gironde regulují zdejší tepelné podmínky a zmírňují klima. V regionu tak panují mírné zimy, teplá léta a dlouhé, slunné podzimy. Před větry vanoucími od moře je kraj chráněn pobřežním pásem borových lesů, který se táhne téměř po celé jeho délce. Díky vlivu oceánu má kraj velmi vhodné podmínky bez teplotních výkyvů.PRVOTŘÍDNÍ TERROIR

top-shelf-terroir

Terroir Bordeaux, který je ovlivňován nedalekým Atlantským oceánem a řekou Gironde, je tvořen vápencovými, jílovitými a písčitými půdami nabízejícími mimořádně dobré podmínky pro pěstování vinné révy. Ty mají vliv na obsah cukru v hroznech, jejich celkovou kyselost a obsah anthokyaninu a tím přímo určují typický charakter vína. Zdejší půda podporuje zakořeňování révy, ovlivňuje zavlažování a obsahuje živiny napomáhající růstu. Červená vína z Bordeaux jsou vyráběna jako směsi a mají jedinečný charakter, který je činí nezaměnitelnými.


ROZHOVOR S PHILIPPEM BAPPELEM: CO DODÁVÁ VÍNŮM Z BORDEAUX JEJICH TYPICKÝ CHARAKTER

METRO:
Čím se víno z Bordeaux liší od jiných vín?
Bappel: 

Bordeaux má díky své zeměpisné poloze výjimečné klima. Vzhledem k tomu, že se nachází u řeky a oceánu, mohla se zdejší vína vyvážet do celého světa. Rozmanitost místních terroir a odrůd soustředěných kolem města Bordeaux nabízí velké množství různých apelací a produktů z bílého i červeného vína.

METRO:
Dá se víno z Bordeaux poznat podle chuti?
Bappel: 

Typické odrůdy z Bordeaux a zdejší způsob zpracování a zrání nám umožňují apelaci rozpoznat. Za prvé – vína z Bordeaux jsou směsi. Barva vína je sytější, intenzivnější. Odrůdy se vyznačují vůní červeného ovoce, jako jsou třešně, černý rybíz a podobně. Taninová struktura dodává vínům z Bordeaux plnost a eleganci.

METRO:
Jaké odrůdy používáte pro výrobu červeného, bílého a rosé Vína roku?
Bappel: 

Na červené víno používáme z 55 % Merlot, z 25 % Cabernet Sauvignon a z 20 % Cabernet Franc. Bílé víno vyrábíme pouze z hroznů odrůdy Sauvignon Blanc a naše rosé je ze 100 % z odrůdy Merlot.

METRO:
Jak vnímáte své vinařství v porovnání s ostatními vinařstvími z kraje Bordeaux?
Bappel: 

Naše vinařství stojí na půl cesty mezi tradicí a moderním přístupem. Naše hospodaření na vinici opravdu splňuje veškerá kritéria udržitelného zemědělství. Veškerá fytosanitární opatření kontroluje náš zemědělský inženýr.

METRO:
Zavedli jste ve svém vinařství nějaké inovace?
Bappel: 

Celé vinařství je vybaveno termoregulací s automatickým čerpacím systémem. Díky každodenním analýzám prováděným naším enologem je naše vinařství jedním z nejlepších v regionu.