Hlávková kapusta má, stejně jako každá košťálovina, tuhý košťál, ze kterého vybíhají listy s tuhými žebry uprostřed. Vnější listy jsou tmavě zelené, tuhé a často znečištěné. Uvnitř se naopak skrývají více svinuté vnitřní listy, které jsou světlé a měkké. Správně uvařená kapusta je chutná a mírně nasládlá a může tak být skvělým základem celé řady bezmasých jídel.


Věděli jste že..?

Kapustu můžete blanšírovat po celých listech nebo i natrhanou na kusy, se kterými se o něco lépe pracuje. Po rychlém zchlazení a osušení je kapusta připravená.

Karamelizovaná kapusta je uvnitř ještě trochu měkká a na okrajích pěkně křupavá. Skvěle chutná a voní po másle.

Velké listy kapusty je možné využít např. pro přípravu bezmasých závitků.


Nákup a skladování

Při nákupu vybírejte očima. Svrchní listy hlávek by měly být uzavřené a nenapadené škůdci. Hlávka by měla ke svému objemu působit těžce a určitě by neměla být zvadlá.

Kapusta výborně přezimovává, takže i v zimních měsících bývá k dispozici čerstvá. Kapusta sice v lednici vydrží řadu dní, do zásoby si ji ale spíš nekupujte a zpracujte ji co nejdříve - je tak nejlepší.

Příprava

Kapustu je před vařením potřeba očistit a rozebrat na jednotlivé listy. Můžete ji loupat vcelku nebo si ji můžete přepůlit. Svrchní otevřené a tmavě zelené listy se sice zpracovat dají, bývají ale nejtužší a občas i vláknité. Pro důkladné vyplavení nečistot a škůdců je vhodné rozebrané listy nejprve namočit ve vodě.

Po umytí každý list přeložte a vykrojte tuhé žebro. Jakmile se budete blížit středu, žebra budou tenčí a listy jemnější. V téhle fázi můžete buď pokračovat v loupání, nebo rovnou vykrojit košťál nožem a celou hlávku nakrouhat.


Čerstvá zelenina v MAKRO

V MAKRO Vám nabízíme jen tu nejčerstvější a nejkvalitnější zeleninu. Jedním z dodavatelů rajčat, salátů a další zeleniny je i farma Ráječek.

Recepty pro každého

Máte chuť na čerstvou zeleninu, ale nevíte, co konkrétního připravit? Zkuste naše recepty! Krok po kroku se stanete mistrem kuchyně!.