Květák se vyvinul z divoce rostoucí plané brukve, jež se vyskytuje zejména ve Středomoří a při pobřežích západní Evropy. Své jméno získal podle atypické hlávky, kterou tvoří nevyvinutá květenství. V současné době se květák a jeho četné odrůdy pěstují po celém světě, k největším producentům patří Francie, Itálie, Belgie a Nizozemsko. Kromě chuťových předností a četných možností zpracování je ceněn také pro obsah zdraví prospěšných látek. Konzumace květáku dodává organismu vitaminy A, B, C a E, dále draslík, hořčík, železo, fosfor, zinek či selen. Pozitivně působí na trávicí soustavu a oběhový systém a současně napomáhá k očištění organismu od škodlivých látek.Více o květáku

 • Bílý květák

  Nejrozšířenější odrůda květáku patří současně k nejvšestrannějším druhům zeleniny. V kuchyni se nejčastěji používá k přípravě polévek, nákypů a salátů, oblíbený je také obalovaný ve strouhance či kořeněném těstíčku. Před přípravou je vhodné namočit hlávku do studené octové vody, aby se vyplavily nečistoty, mušky a jiný hmyz.

 • Romanesco (pyramidální)

  Žlutozelená odrůda květáku se pěstuje v Itálii a říká se jí také pyramidální květák. Kromě atraktivního vzhledu a chuti se vyznačuje také vyšším obsahem cenných látek, než je tomu u bílého květáku. Romanesco se zpracovává podobně jako brokolice, nejčastěji se podává jako příloha, hodí se však i k zapékání a do polévek.

 • Pestré varianty

  Fialový květák je oblíbený zejména v Itálii a jeho zbarvení se pohybuje od načervenalé až po tmavě fialovou. Zelený květák má světle zelenou barvu, je aromatičtější než bílý květák a obsahuje více živin. Francouzskou specialitou jsou dekorativní a poměrně nákladné mini květáky, jež se uplatňují zejména ve vyšší gastronomii.

Garance kvality

Veškerý sortiment zeleniny prochází přísnou kontrolou, která začíná pečlivým výběrem producenta či dodavatele. Kvalita všech nabízených druhů se důkladně kontroluje na platformě Hortim v Brně. Každé dodávce nového zboží věnují naši pracovníci maximální pozornost. V první řadě se zaměřují na dodržení teplotního řetězce během přepravy a také na stav obalů a etiket. Dalším krokem je kontrola parametrů jednotlivých kusů zeleniny – velikosti plodu, teploty na povrchu či uvnitř a také přítomnosti plísní a škůdců. Pečlivě zkontrolovaná zelenina bez jakýchkoli vad se následně distribuuje do jednotlivých prodejen.Další oblíbená zelenina

 • Saláty

  Saláty v MAKRO

  Široký výběr rozličných druhů doplňují zpracované a balené saláty.