Staňte se naším zákazníkem. Je to snadné.

Získat MAKRO kartu

Grilovací sezona startuje

Objevujte chutě

Podoba české kuchyně se během uplynulých století proměňovala. Původně její základ tvořily suroviny, které nabízel zdejší kraj – nejrůznější obilniny, luštěniny, med, mléko, ovoce, zelenina, houby a maso hospodářských i volně žijících zvířat. Do jejich zpracování se díky vzrůstajícímu obchodu a působení šlechty časem promítly nové postupy a chutě. V tuzemských pokrmech tak můžeme najít prvky rakouské, německé, maďarské, ale i francouzské, italské nebo španělské kuchyně, které se pod rukama našich předků spojily v naši národní kuchyni a v jídla, která pro nás znamenají domov.

Co patří k tradiční české kuchyni? Určitě skvělé vývary i vydatné zahuštěné polévky, jako bramborová, čočková, hrachová, dršťková nebo gulášová. Hlavním chodům dominují omáčky – královnou je bezesporu svíčková, vysoko se na žebříčku popularity drží rajská, houbová, koprová, křenová, případně znojemská. K typickým zástupcům se řadí také řízek, guláš, bramborák, pečená kachna nebo vepřová se zelím. O nejoblíbenější příloze asi není pochyb: knedlík ve všech svých podobách. Naším hýčkaným klenotem jsou moučníky – kynuté koláče s ovocem a drobenkou, plněné buchty, záviny z listového či taženého těsta, nejrůznější druhy bábovek a samozřejmě cukroví.

Naše tipy / Výběr ze sortimentu

Pražská šunka
Historie slavné Pražské šunky se začala psát už v roce 1857, kdy uzenář František Zvěřina nechal jako první proležet lehkou vepřovou kýtu vcelku. Šťavnatá světlá šunka na kosti, krytá slabou vrstvou jemného tuku, s částečně ponechanou kůží a vyuzená dozlatova, si okamžitě získala širokou zákaznickou přízeň. Inspirovala i konkurenční výrobce, kteří ji záhy začali napodobovat – nejznámějším následovníkem se stal Antonín Chmel, který v roce 1894 vybudoval v Praze na Zvonařce továrnu na uzeniny a stal se významným exportérem Pražské šunky do Evropy i USA.

Jihočeská Niva
Niva se řadí do kategorie zrajících sýrů s modrou plísní uvnitř. Za jejími osobitými vlastnostmi stojí ušlechtilá plíseň Penicillium roqueforti, aplikovaná přímo do těsta. Postupným zráním v nadzemních sklepích dostává sýr typickou půvabnou strukturu a výraznou pikantnost. Aroma, chuť i konzistence sýrů se odvíjí od stupně zralosti – mladší exempláře jsou jemnější a drobivější, vyzrálé se vyznačují intenzivnější chutí a soudržným těstem. Niva je výtečná k vyzrálým červeným vínům, široké využití má i v teplé kuchyni.

Pilsner Urquell
Legendární plzeňský ležák Pilsner Urquell překreslil v 19. století tehdejší světovou pivní mapu. V roce 1842 sládek Josef Groll v Měšťanském pivovaru zvolil nový varní postup s trojím rmutováním a tehdy zřídka užívaný způsob spodního kvašení a uvařil první várku spodně kvašeného ležáku. Hned tento první pokus se povedl a dal vzniknout pivu průzračně zlaté barvy se šlehačkovou pěnou, vynikající chuti a prvotřídní kvality, kterou si drží dodnes.


Párování vín podle sommeliera Jakuba Přibylajakub-pribyl

Jakub Přibyl

Čerstvý 4. nejlepší sommelier Evropy a Afriky.

Jakub je semifinalistou sommelierského ME 2017 ve Vídni a několikanásobným vítězem sommelierských soutěží v České republice a na Slovensku, trojnásobným mistrem ČR a čtyřikrát byl vyhlášen nejlepším sommelierem ČR.OBJEVUJTE CHUTĚ ČESKA OBJEVUJTE CHUTĚ ASIE OBJEVUJTE CHUTĚ ITÁLIE OBJEVUJTE CHUTĚ BRITÁNIE