Pracovní postup:
Příprava masa:
1. Hovězí maso po vlákně prošpikujeme klínky slaniny, zdrezírujeme provázkem a na rozpáleném oleji opečeme ze všech stran dozlatova.
Příprava základu a úprava masa:
2. Očištěnou, na tenké plátky nakrájenou kořenovou zeleninu pozvolna orestujeme na oleji a části špeku doměkka, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a restujeme vše dozlatova. Přidáme cukr, sůl a necháme lehce zkaramelizovat.
3. Veškeré koření dáme do textilního pytlíčku, přidáme k orestovanému základu spolu s protlakem a opět lehce zarestujeme. Zalijeme vývarem, přidáme drcená rajčata, nasrouhaný perník, přivedeme k varu a dochutíme.
4. Opečené maso vložíme do základu a nádobu přikryjeme pokličkou. Maso pečeme při teplotě 140°C po dobu 8 hodin (nejlépe přes noc).
5. Po upečení maso vyjmeme z trouby, necháme téměř vychladnout ve šťávě, poté odstraníme provázek, zabalíme do alobalu a vychladíme.
6. Zeleninu přecedíme, rozmixujeme dohladka, zalijeme šťávou a konzistenci upravíme pozvolným redukováním.
7. Dochutíme cukrem, popřípadě solí. Nakonec vmícháme kostičky vychlazeného másla.
Příprava kvásku:
8. Z trochy vlažného mléka, droždí, cukru a mouky si připravíme kašovitou směs, tzv.kvásek, který necháme při teplotě cca 37 °C vykynout.
Příprava těsta a knedlíků:
9. Do misky s moukou přidáme sůl, vejce, mléko, vykynutý kvásek a vypracujeme polotuhé, vláčné, hladké těsto, které se nelepí.
10. Housku nakrájíme nebo natrháme na kusy a vmícháme ji do těsta.
11. Těsto rozdělíme na díly po 300 g (velikost může být i větší, záleží na tom, jak veliký hrnec máme) a tvarujeme bochánky (necháme je nakynout), z nichž vyválíme knedlíky, které opět necháme vykynout.
12. Nakynuté knedlíky vaříme v osolené vodě asi 20 minut, po 10 minutách je obracíme.
13. Uvařené knedlíky rychle vyndaváme, aby se nám nesrazily, a propícháme je vidličkou.
Servírování:
14. Na levou stranu teplého talíře přeložíme napařené knedlíky, na paravou stranu servírujeme plátky teplého masa. Pokrm podlijeme teplou omáčkou tak, aby byly vidět mozaika slaniny v mase.
Tip šéfkuchaře:
- V minulosti se omáčka zahušťovala převážně moukou, nebo škrobem. Já, v případě, že chci dosáhnout výrazné chuti a vynikající konzistence, omáčku zahušťuji redukováním. Při tomto postupu omáčku ochucuji postupně během redukování, resp. vaření.
- Neobávejte se rozmixovat zeleninu v rajské omáčce, sice trochu zesvětlá, ale pokud ji lehce povaříte, opět ztmavne do správné barvy.