Příprava polévky (cca 90 minut):
1. Ryby očistíme a vyfiletujeme. Odkrojky a páteř (případně i kůži) použijeme na přípravu polévky. Rybí maso nakrájíme na kousky, mořské plody očistíme podle jejich charakteru.
2. Očištěnou zeleninu včetně rajčat nakrájíme na kusy a orestujeme na oleji s máslem dozlatova. Přidáme rybí odkrojky a opět krátce orestujeme.
3. Zalijeme vodou tak, aby bylo vše ponořené, přivedeme k varu a naběračkou z povrchu odstraníme sražené bílkoviny.
4. Přidáme koření a necháme zhruba hodinu táhnout. Hrnec s polévkou odstavíme z plotny a necháme ještě asi 30 minut vyluhovat.
5. Hotový vývar přecedíme přes plátýnko, ochutíme solí, přidáme v teplé vodě namočený šafrán a postupně podle tuhosti vkládáme kousky ryb a mořské plody.
6. Vše povaříme na malém příkonu tepla asi 8–10 minut.
Příprava omáčky rouille (cca 5 minut):
1. Majonézu ochutíme nastrouhaným česnekem, solí, bílým pepřem čerstvě namletým z mlýnku a šafránem namočeným v teplém mléce.
2. Při servírování jí potíráme toast.
Servírování:
Do teplého talíře nalijeme vývar, do kterého přeložíme kousky mořských plodů a ryb. Podáváme s upečeným toastem, který připravíme z francouzské bagety, a omáčkou rouille
Tip:
Ačkoli v místě svého původu má každá rodina vlastní recept, bujabéza by měla obsahovat maso alespoň ze tří druhů ryb a více typů mořských plodů. Mezi použitými rybami nesmí chybět ropušnice a čím víc druhů ryb, tím lépe. Proto se tato polévka i v domácím prostředí vždy připravuje ve velkém hrnci alespoň pro deset lidí. Rozdílné chutě rybího masa, olivový olej a koření stvoří dohromady to, co bujabézu odlišuje od jiných pomalu připravovaných rybích polévek.