hovězí maso

Hovězí maso
Hovězí maso patří k nejvšestrannějším druhům masa. Kromě pestré škály kuchyňského využití je jeho předností obsah látek důležitých pro výživu – vysoký podíl bílkovin doplňují minerální látky a stopové prvky (např. hořčík, draslík, vápník, železo, zinek a jod), dále vitaminy skupiny B a také vitaminy A, D a E. V sortimentu makro naleznete širokou nabídku kvalitního hovězího masa v různých úpravách, z níž si jistě vyberete podle svých představ.

Více o hovězím mase

Jak si vybrat správné hovězí

V jakosti hovězího masa existují značné rozdíly. Při výběru jsou důležitými faktory barva, struktura svalových vláken a rozdělení tuku – za nejchutnější je považováno jemně mramorované maso, tedy prorostlé tenkými bílými žilkami tuku probíhajícími mezi svalovými vlákny. Značný význam má i stáří zvířete. Maso mladých býků, poražených ve věku mezi 14–22 měsíci má světle červenou barvu, je libové, mírně prorostlé a středně až silně vláknité. Jalovice se obvykle porážejí mezi 15. a 30. měsícem života, jejich maso je výrazně červené, mramorované, křehké a šťavnaté.

České vyzrálé hovězí maso

Ve spolupráci s firmou Biopark nabízíme na našich velkoobchodních střediscích novou řadu hovězího masa – české vyzrálé maso z masných plemen. Maso pochází z jalovic mladších 30 měsíců plemen Angus / Charolais. Je českého původu v BIO kvalitě a v kuchyňské úpravě.

Kromě běžného sortimentu jsme pro vás schopni zajistit také speciální řezy na objednávku.

Mražené maso

Mražené maso je i nadále vhodnou alternativou pro restaurace s nižší obrátkou a nepravidelnou klientelou. Maso by mělo být vakuově zabaleno a zamrazení musí probíhat v profesionálních zařízeních (v běžné mrazničce nelze dosáhnout dostatečně rychlého zamrazení). Jednotlivé porce by měly být tak velké, aby se po rozmrazení mohly rychle spotřebovat. Samotné rozmrazování má probíhat pozvolně v chladničce a před následným použitím je vhodné opláchnout maso studenou vodou a osušit čistou papírovou utěrkou. Maso nikdy znovu nezamrazujte!

Dobré hovězí musí vyzrát

Kvalitu hovězího masa výrazně ovlivňují biochemické procesy, které probíhají po porážce dobytka. Ztuhlá svalovina vyžaduje dostatečný odpočinek, během něhož se zvýší hodnota pH a schopnost vázat vodu. Maso, jež v hygienicky nezávadném prostředí a při správné teplotě zrálo čtyři až pět týdnů, bude po kuchyňské úpravě měkké, křehké a štavnaté. Správně vyzrálé maso lze po zakoupení skladovat tři až čtyři dny v ledničce, vakuově balené maso až několikanásobně déle. Z našeho sortimentu doporučujeme mramorovanou hovězí roštěnou ve vakuovém balení.
Další inspirace

Inspirujte se
Maso a drůbež

Více
Recepty

Objevit