Jehněčí plec neboli ramínko je skvělou volbou pro přípravu dušených pokrmů. Ve srovnání s kýtou je tučnější a také výrazně menší – její podíl na celkové hmotnosti činí cca 17 %.
Věděli jste že..?
✔ Jehněčí maso je cenným zdrojem železa a zinku, obsahuje vitamín D a vitamíny skupiny B.
✔ Kýtě se při pečení nechává kost nebo její část; zvýrazní se tak její chuť a zůstane šťavnatá.
✔ U mladého jehněčího o váze dvou kilogramů může stačit i pouhá hodina pečení.
✔ Osobitá chuť jehněčího snese výraznější aromatické koření – klasickou volbou jsou česnek a rozmarýn, výborně poslouží tymián, šalvěj, petržel, majoránka, máta nebo dobromysl.
Znaky
Maso z plece má sytě červenou barvu a obsahuje více šlach, vaziva a tuku než kýta. Na celém povrchu se nachází tukové krytí – spodní část lze před úpravou odstranit, aby byl výsledný pokrm libovější. Plec je dostupná vcelku s kostí i bez ní, běžně se také porcuje na menší části.
Využití
Jehněčí plec poskytuje velmi chutné a křehké maso, je však třeba počítat s delší dobou tepelné úpravy. Ideálně se hodí na dušení nebo pozvolné pečení, například na česneku nebo kořenové zelenině a víně. Využití dále nalezne při přípravě gulášů a ragú, skvělá je na masité polévky. Díky vyššímu podílu tuku se uplatní i v mleté podobě – na kebaby, karbanátky nebo burgery. K dochucení jsou vhodné čerstvé bylinky, především rozmarýn a tymián, osobitá chuť jehněčího dobře ladí i s výraznějším orientálním kořením.
Čerstvé maso v makro
V makro Vám nabízíme jen to nejčerstvější a nejkvalitnější maso - podívejte se, jak probíhá jeho distribuce, zpracování a kontrola.
Recepty pro každého
Také máte rádi maso a drůbež, ale nevíte, co z konkrétního masa připravit? Zkuste naše recepty! Krok po kroku se stanete mistrem kuchyně!