Sumeček africký

Sumeček africký
Sumeček africký (Clarias gariepinus, angl. catfish africain) zvaný také keříčkovec jihoafrický či clarias se v poslední době těší stoupající oblibě. Volně se vyskytuje zejména ve sladkých stojatých vodách v Africe, Sýrii, v jihovýchodní Asii a na Madagaskaru. Lze se s ním však setkat rovněž v Izraeli, jižním Turecku a také v USA, kde byl uměle vysazen. Díky vysokým přírůstkům a nenáročnosti na obsah kyslíku ve vodě se hojně a úspěšně chová v akvakultuře především v Maďarsku, Rusku a od roku 1990 i v České republice.
Sumeček africký

Sumeček africký

Clarias gariepinus

Sezónnost: ne
Původ: ČR, Nizozemsko
Metoda lovu/chovu: chov
Velikost: 1 - 2 kg / ks
Tučnost: střední

Znaky

Oproti sumci je menší, v přírodě dorůstá maximálně do délky 120 cm. Přes svůj zdrobnělý název může tato ryba hmotností přesáhnout 40 kg, na trhu dostupní sumečci však obvykle váží 2–3 kg. Protáhlé tělo se širokou hlavou zakončenou dvěma páry dlouhých a dvěma páry kratších vousů nekryjí žádné šupiny. Nízká hřbetní ploutev se táhne téměř až od hlavy.

Využití

Lahodné, šťavnaté a tučnější maso s vysokým obsahem bílkovin má pověst kulinářské speciality, hodí se podobně jako maso sumce velkého k pečení, pošírování, dušení i smažení. Skvěle chutná v klasickém trojobalu, pivním těstíčku či bylinkové krustě. Filety lze také grilovat. Kromě absence šupin je velkou předností sumčího masa minimální obsah kostí.

Čertsvé ryby v makro

V makro Vám nabízíme jen ty nejčerstvější ryby a mořské plody - podívejte se, jak probíhá jejich kontrola.
Další inspirace

Inspirujte se
Ryby a mořské plody

Více
Recepty

Objevit