Žebro se řadí k přednímu hovězímu masu a vykrajuje se z hrudní části pod plecí. Podle konkrétního umístění se rozlišuje na žebro vysoké a holé. Patří k cenově dostupným řezům a výtečně se hodí k vaření a přípravě polévek.


Hovězí žebro

Věděli jste že..?

Z hovězích kostí můžeme uvařit chutné hovězí consommé? Tzv. "vývar vývarů" se připravuje z hovězích kostí či oháňky, hovězího masa, čerstvé zeleniny a koření.

Termín „od hlavy po oháňku“ poprvé zmínil britský šéfkuchař Fergus Henderson na konci 90. let 20. století? Nazval tak svou knihu, v níž propagoval respekt k jatečným zvířatům a maximální zužitkování všech typů masa včetně vnitřností a jiných opomíjených částí, které často nenacházely žádné využití.


Znaky

Vysoké žebro se vykrajuje ze střední části 6. až 8. žebra, holé žebro ze střední části 1. až 5. žebra. Řez se skládá z vrchního libového plátku a prorostlé střední části, která leží na kosti. Běžně dostupná je i vykostěná varianta.

Využití

Vysoké i holé žebro se uplatní při přípravě silného hovězího vývaru. Ke změknutí masa je zapotřebí delší tepelné úpravy – vařené maso pak lze podávat samostatně s hořčicí a křenem nebo smetanovými omáčkami, využijete je do gulášové polévky nebo jako vložku do vývaru. Hodí se i k pozvolnému pečení a dušení, vrchní libový plátek z vyzrálého řezu lze využít na minutky.


Tipy ze sortimentu, akce a cena


Čerstvé maso v MAKRO

V MAKRO Vám nabízíme jen to nejčerstvější a nejkvalitnější maso - podívejte se, jak probíhá jeho distribuce, zpracování a kontrola.

Recepty pro každého

Také máte rádi maso a drůbež, ale nevíte, co z konkrétního masa připravit? Zkuste naše recepty! Krok po kroku se stanete mistrem kuchyně!