Řasa salicorne (Salicornia bigelovii, angl. salicorne) s českým botanickým jménem slanorožec (hovorově slanomil nebo mořský chřest) patří do čeledi merlíkovitých mezi tzv. halofyty. To jsou rostliny, jimž vyhovuje život ve slané vodě na březích moře. Rostou na bahnitých či písčitých pobřežních plošinách, ale i v deltách vodních toků především od kanadského Nového Skotska po Floridu a Texas, ale i v Evropě. Do MAKRO se zpravidla dovážejí z Portugalska, Nizozemska a Francie. Za nejchutnější je považován slanorožec z pobřeží anglického hrabství Norfolk, ostatně v Anglii má jeho konzumace velkou tradici.

Sezona této rostliny ručně sbírané při odlivu vrcholí v červenci a srpnu, koncem září začínají stonky dřevnatět. Při zálivce slanou vodou a troše zkušeností ji lze pěstovat v květináči ze semen. Vzhledem k vysokému obsahu oleje poutá pozornost vědců jako rostlina budoucnosti využitelná k výrobě oleje, jako krmivo i zdroj biopaliva.


Řasy salicorne

Řasy salicorne

Salicornia bigelovii

 

Sezónnost: ne

Původ: Portugalsko

Metoda lovu/chovu: sběr

Tučnost: -Znaky

Jednoletá rostlina s tenkými dužnatými výhonky připomínajícími částečně přesličku a částečně divoký chřest dorůstá do výšky 60 cm a kvete od srpna do září. Drobné lístky se řadí do taškovitě se překrývajících pásků přiléhajících ke stonku. Nenápadné oboupohlavní květy bez okvětních plátků opyluje vítr. Semena obsahující jedovatý saponin dozrávají do konce října.

Využití

Křupavou řasu salicorne s výrazně slanou a příjemně nakyslou chutí je potřeba skladovat při teplotě 2–8 °C. Kromě překvapivě vysokého obsahu bílkovin a oleje salicornia (přes 30 %) nabízí řadu vitaminů, minerálů a stopových prvků. Hodí se zasyrova do zeleninových salátů, výborná je podušená v páře (vzhledem k vysokému obsahu soli se už nedosoluje). Skvěle chutná s rybami a mořskými plody v polévkách nebo v těstovinách, kam ji stačí přidat až těsně před slitím, pokapaná limetkovou šťávou výborně ladí s ústřicemi. Pozor, při delší tepelné úpravě zhořkne.


Tipy ze sortimentu, akce a cena


Čerstvé ryby v MAKRO

V MAKRO Vám nabízíme jen ty nejčerstvější ryby a mořské plody - podívejte se, jak probíhá jejich kontrola.

Odkud dovážíme ryby

Ryby a mořské plody pro vás dovážíme z celého světa - podívejte se na krátké video.