Parmice nachové (Mullus barbatus, angl. red mullet) jsou považovány za nejchutnější příslušnice čeledi parmicovitých. Byly značně populární už ve starověkém Římě. Římané je měli často na stole, ale také je chovali jako okrasné ryby v rybnících. Dokonce je učili reagovat na majitelův hlas nebo připlout po zazvonění zvonku. Tyto ryby žijí mimo jiné v Atlantickém oceánu a Černém moři. Velká loviště se nacházejí v moři Středozemním – jen tam se jich každoročně uloví 40 000 tun. Plují v malých hejnech na mořském dně blízko pobřeží, kde loví malé korýše a měkkýše.


Parmice nachová

Parmice nachová

Mullus barbatus

 

Sezónnost: ne

Původ: SV Atlantik

Metoda lovu/chovu: vlečné sítě

Velikost: 0,08 - 1 kg / ks

Tučnost: nízkáZnaky

Parmice nachové zpravidla měří necelých 20 cm, ale mohou být až o 10 cm větší. Mají štíhlé tělo se stříbřitými šupinami, červenou kůži, dvě oddělené krátké hřbetní ploutve a rozeklanou ploutev ocasní. Na spodní čelisti hranaté hlavy se nacházejí charakteristické srpovité lícní vousy, které parmice využívají při hledání potravy.

Využití

Díky pevnému masu a relativně vysokému obsahu tuku jsou parmice nachové ideálními rybami na grilování a jejich maso lze konzumovat i s jemnými kostmi. Malé exempláře mají jemnější chuť než velké kusy a šupin se zbavují zpravidla hned po výlovu. Grilovat se mohou v alobalu, grilovacím košíku nebo na špízu. Rošt by měl být nad topeništěm trochu výš než při grilování masa. Parmice potřebují asi pětiminutovou tepelnou úpravu z každé strany, dokud jejich maso nezíská bledě růžovou barvu a neztratí původní průhlednost, při delším pobytu na grilu se však vysuší a rozpadne.

Parmice lze také marinovat, naplnit nebo obalit do slaniny či špenátového listu. Hodí se i ke smažení, vaření v páře a dušení.


Čerstvé ryby v MAKRO

V MAKRO Vám nabízíme jen ty nejčerstvější ryby a mořské plody - podívejte se, jak probíhá jejich kontrola.

Filetování parmice

Naučte se filetovat ryby podle našeho návodu. Parmici můžete filetovat podobně jako pražmu - podívejte se, jak na to.