Siven americký (Salvelinus fontinalis, angl. brook trout) je příslušník čeledi lososovitých, takže patří k příbuzným oblíbených lososů a pstruhů. Vyskytuje se téměř po celé Evropě, není zde však původním druhem. Pochází ze Severní Ameriky, odkud byl koncem 19. století do Evropy dovezen. Může se dožít až 15 let. Vyhovují mu čisté, chladnější a dobře okysličené vody ve výše položených potocích, řekách nebo jezerech. Kromě malých rybek konzumuje náletový hmyz a larvy hmyzu vodního. Lze ho rovněž chovat uměle.


Siven americký

Siven americký

Salvelinus fontinalis

 

Sezónnost: říjen - červen

Původ: ČR

Metoda lovu/chovu: chov

Velikost: 150 - 250 g / ks

Tučnost: středníZnaky

Siven je podobný svým příbuzným, má protáhlé, z boků lehce zpoštělé tělo, které je pokryté množstvím drobných šupin. Široký ústní otvor se silnými zuby prozrazuje dravou rybu. Všechny ploutve kromě trojúhelníkové ocasní jsou poměrně krátké a načervenalé. Nezaměnitelným poznávacím znamením lososovitých ryb je malá tuková ploutvička před ocasní ploutví. Zbarvení závisí na místě výskytu, zpravidla je zelenavé se světlými skvrnami, na světlejších bocích se objevují žlutavé a načervenalé skvrny. V průběhu tření se siveni pestře zbarvují a na předním okraji řitní, břišních a prsních ploutví se objeví výrazný bílý podélný proužek. Siven je menší než pstruh duhový, dorůstá pouze 30–40 cm při hmotnosti 300–1000 g.

Využití

Siven se zpravidla prodává chlazený, mražený nebo uzený. Má jemnější maso než pstruh duhový, je ho tedy potřeba připravit s opatrností a nepřebít přirozenou chuť kořením. Vystačí si stejně jako pstruh s bylinkami (ideální je tymián), kmínem, citronem, liškami, mandlemi či bílým vínem, z výraznějších příchutí lze s mírou využít česnek. Ideální je pošírování, vaření v páře, šetrné osmažení na másle, opatrné grilování s břišní dutinou plněnou bylinkami nebo pečení v alobalu či balíčku z pečicího papíru (papilotě).


Tipy ze sortimentu, akce a cena


Čerstvé ryby v MAKRO

V MAKRO Vám nabízíme jen ty nejčerstvější ryby a mořské plody - podívejte se, jak probíhá jejich kontrola.

Filetování sivena

Naučte se filetovat ryby podle našeho návodu. Sivena můžete filetovat podobně jako mořského vlka - podívejte se, jak na to.