Štika obecná (Esox lucius, angl. pike) je extrémně dravá sladkovodní ryba, která má překvapivě jemné, libové a chutné maso. Nepříjemné je pouze velké množství ostrých kostí ve tvaru Y – jsou však přehledně uspořádané ve dvou řadách a po tepelné úpravě je lze s trochou zručnosti snadno vyjmout. Štiky se vyskytují v jezerech, velkých rybnících a volně plynoucích řekách téměř ve všech světadílech. Číhají skryté ve vodních rostlinách a širokou tlamou uchvátí jakoukoli menší rybu plovoucí kolem, včetně příslušníků vlastního druhu. Farmový chov je vzhledem ke štičí agresivitě poměrně obtížný, lze však chovat mírumilovné křížence štiky obecné a štiky muskalungy.


Štika obecná

Štika obecná

Esox lucius

 

Sezónnost: duben, říjen

Původ: ČR

Metoda lovu/chovu: kruhové zátahové sítě a čeřeny

Velikost: 1 - 4 kg / ks

Tučnost: nízkáZnaky

Štika se vyznačuje dlouhým štíhlým tělem s nepravidelnými světlými skvrnami a výraznou hřbetní ploutví přispívající k rychlému pohybu a náhlým změnám směru. Zbarvení se liší podle věku a místa výskytu – štiky mohou být nazelenalé, žlutavé, šedé i hnědé se světlejšími boky a břichem. Dalším poznávacím znamením je široká špičatá tlama připomínající zobák. Běžné exempláře dosahují délky kolem 50 cm, najdou se však i 150cm štiky vážící 35 kg.

Využití

Jemné, světlé, libové (2 % tuku) a chutné maso mladých štik se uplatní při pozvolném smažení, vaření v páře, sous-vide, dušení, grilování, fritování, pečení v těstě, vcelku i ve formě filetů. Solí se až po úpravě. Starší exempláře se hodí do nádivek, pirohů, terin a knedlíčků. V Evropě se štika nejčastěji plní bylinkami a plátky citronu, oblíbená je i švestková nádivka nebo mandle a rozinky. Osvědčily se rovněž kombinace s koprem, křenovou omáčkou, estragonem či fenyklem. Příznivci exotiky mohou vyzkoušet zázvor a šafrán. Stejně jako další druhy ryb i štika chutná v aspiku. Štičí játra smažená s bylinkami a doplněná bílým chlebem či listovým salátem poslouží jako vynikající předkrm.


Tipy ze sortimentu


Čerstvé ryby v MAKRO

V MAKRO Vám nabízíme jen ty nejčerstvější ryby a mořské plody - podívejte se, jak probíhá jejich kontrola.

Filetování štiky

Naučte se filetovat ryby podle našeho návodu. Štiku můžete filetovat podobně jako mořského vlka - podívejte se, jak na to.