Hovězí guláš po burgundsku s perníkovými knedlíky
Co budete potřebovat?
MnožstvíIngredience
Maso:
1000g
Metro Chef hovězí guláš libový, chlazený20g
sůl kamenná150g
olej rostlinnýchlebové střítky
Omáčka:
100g
mrkev150g
slanina bez kůže100g
celer bulva50g
petržel kořen0,5g
bobkový listmletý černý pepř1g
nové koření1g
pepř černý, celý50g
rajčatový protlak dvojitý50g
cukr krupice50g
Metro Chef česnek červený, loupaný40g
ocet kvasný40g
povidla šestková100g
váno červené, suché50g
citron na šťávu100g
mouka hladká (k zahuštění)1000g
hovězí vývar, vlastní výrobaKnedlíky:
500g
perník na strouhání500g
bílé pečivo - housky400g
mléko 1,5%200g
vejce10g
mouka hrubá20g
sůl kamená0,5g
muškátový květ mletýPostup přípravy
Příprava masa a omáčky (cca 160 minut):
Maso opečeme na oleji ze všech stran (cca 10 minut). Oloupanou kořenovou zeleninu nakrouháme na krouhacím stroji na tenké plátky, cibuli nakrájíme nadrobno (nebo taktéž nakrouháme na stroji), slaninu nakrájíme na kostičky. Na pánvi na roztavené slanině nejdříve orestujeme kořenovou zeleninu doměkka společně s kořením, poté přidáme cibuli, strouhaný česnek a dále pozvolna restujeme dozlatova. Přidáme protlak a opět pozvolna restujeme, takže se změní barva protlaku se základem do temně červenohnědé barvy. Poté zasypeme cukrem, přidáme ocet, který musíme odpařit. Zalijeme vývarem, vložíme opečené maso, přidáme povidla a dusíme doměkka. Opečené maso přeložíme do gastronádob, zalijeme hotovým základem s vývarem, vložíme do konvektomatu a přikryté dusíme/pečeme doměkka. Měkké maso vyjmeme, výpek vyrestujeme na tuk, zaprášíme moukou, orestujeme, zalijeme vodou, rozšleháme a provaříme. Ke konci přidáme víno, ochutíme citronovou šťávou a omáčku přecedíme.
Příprava knedlíků (cca 15 minut):
Dvě třetiny perníku na strouhání nakrájíme na kostičky, zbylou třetinu nastrouháme a smícháme s moukou. Žemli nakrájíme na stejné kostičky jako perník. Vejce oddělíme na žloutky a bílky. Do žloutků přidáme trochu mléka a přisypeme hrubou mouku se strouhaným perníkem, sůl, nasekanou petržel, muškátový květ a za stálého míchání metlou vypracujeme hladké těstíčko, které smícháme s vyšlehanými bílky. Tuto hmotu promícháme s kostičkami žemle a perníku. Tvarujeme buď klasický váleček, nebo libovolné tvary knedlíků.
Vaření knedlíků (cca 30 minut):
Perníkový knedlík připravujeme stejně jako karlovarský. Před vařením ho zabalíme do potravinové fólie nebo vymaštěného alobalu. Můžeme jej tvarovat i do koule. Následně vaříme. Knedlík o průměru cca 5 cm se vaří cca 28 minut na páře v konvektomatu při 80 °C (kalibrace potravinové fólie). Po uvaření necháme knedlík vychladnout ve fólii a pak porcujeme dle potřeby.
Servírování:
Na levou stranu teplého talíře servírujeme napařené knedlíky, na pravou stravu přeložíme plátek masa, který přeléváme dostatečným množstvím teplé omáčky tak, aby byla částečně vidět mozaika slaniny v mase.
Tip kuchaře:
Omáčku můžeme zahustit i nasucho opraženou moukou.
Abychom nemuseli zahušťovat moukou, ale vlastní surovinou (vymixování zeleniny), uděláme si nejdříve odvar z koření, kterým zalijeme základ. Můžeme si ho připravit i den předem.
Abychom nemuseli zahušťovat moukou, ale vlastní surovinou (vymixování zeleniny), uděláme si nejdříve odvar z koření, kterým zalijeme základ. Můžeme si ho připravit i den předem.