MAKRO Vinař roku 2013 − finále 11. ročníku národní soutěže vín

Soutěž makro Vinař roku je prestižní nezávislá soutěž českých a moravských vín, jejímž cílem je hodnotit vinaře či vinařství s ohledem na kvalitu produkovaných vín. Soutěž je otevřena všem producentům v ČR bez jakéhokoliv omezení.

Profesionální a nestranné hodnocení přihlášených vzorků vín má na starosti porota složená z nejlepších domácích degustátorů, vedle kterých každoročně zasedají zahraniční porotci ze světové degustátorské špičky.

KDYŽ VÍNA HODNOTÍ MISTŘI…

 • Vinaři přihlásili 609 vzorků vín. 
 • Hodnocení jedenáctého ročníku soutěže makro Vinař roku 2013 odpovídá standardu Mezinárodní unie enologů OIV.
 • Degustátoři hodnotili očíslovaná vína naslepo a nikdo z porotců neměl informaci o odrůdě, vinařství ani šarži. 
 • Hodnocení vzorků bylo dvoukolové, s důrazem na objektivitu hodnocení.
 • Odborní degustátoři hodnotili kolekce minimálně pěti druhů vín z každého vinařství. Přihlášení vinaři tedy museli dodat minimálně pět druhů vína po šesti lahvích, a to tak, aby každá kolekce obsahovala vína nejméně tří soutěžních kategorií. 
 • Porota je v prvním kole složena ze sedmnácti degustátorů a z devíti pak ve druhém, finálovém kole. 
 • Letošního hodnocení se zúčastnila skupina sedmi zahraničních degustátorů. Tento tým sestavil člen organizačního výboru soutěže a uznávaný Master of Wine, pan John Salvi. Mezi porotci najdeme například Vinaře roku 2010 Německa – pana Ralfa Anselmanna, věhlasného Master of Wine a správce „pokladů“ vinného sklepa v Palais Coburg (Vídeň) – pana Franka Smulderse (NL) či Mastra of Wine Pedra Ballesterose (ESP), který k nám zavítá přímo z Bruselu, kde pracuje pro evropské instituce. Kompletní seznam hodnotitelů najdete v příloze.

Do finále soutěže makro Vinař roku 2013 postoupila tato vinařství:

 • Josef Valihrach Krumvíř
 • Vinařství Znovín Znojmo
 • Vinařství Mikrosvín Mikulov
 • Vinařství Proqin Velké Němčice
 • Milan Sůkal Nový Poddvorov
 • Tanzberg Mikulov
 • Vinařství Volařík Mikulov
 • Nové Vinařství Drnholec
 

Vítěz soutěže makro Vinař roku 2013 bude slavnostně vyhlášen 22. srpna na pražském Žofíně.

Soutěž makro Vinař roku 2013 pořádá Český archiv vín ve spolupráci s Vinařskou asociací ČR a Asociací sommelierů ČR.

Vinařství z finálové osmičky

Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře
Josef Valihrach se narodil a celý život žije v Krumvíři. Lásku k vínu zdědil po svém tatínkovi a hned, jakmile to bylo možné, začal se vinařině věnovat naplno. Své první víno vyrobil ve čtrnácti letech (takže má téměř čtyřicetiletou praxi J) a už jen čekal na vhodnou chvíli – tou byl 17. listopad a hned v roce 1990 vzniká firma Vinařství Josef Valihrach. Dnes je jedním z nejúspěšnějších moravských vinařů na zahraničních soutěžích a dvojnásobným držitelem titulu Vinař roku ČR z let 2009 a 2010, předseda a spoluzakladatel Vinařské asociace ČR.

Vinařství Znovín Znojmo 
Toto vinařství je jedním z největších vinařských podniků v ČR, i přesto však patří k domácí špičce mezi vinaři, a to zejména díky svým přírodně sladkým vínům. Ledová a slámová vína jsou jejich opravdovou chloubou a dobře reprezentují české vinařství v zahraničí. Znovín Znojmo je rovněž aktivním propagátorem vinařské turistiky, za což mu patří velký dík. Znovín Znojmo je držitelem titulu Vinař roku 2012.

Vinařství Mikrosvín Mikulov
Zástupce středně velkého vinařství z Dolních Dunajovic dnes patří k dynamicky se rozvíjejícím vinařstvím. Díky ceněným parcelám na svazích překrásných Pálavských vrchů získávají kvalitní hrozny, a to zejména Ryzlinku vlašského, který je také jejich největší chloubou. Lidé z Mikrosvínu Mikulov jdou krok za krokem za svým cílem, jsou trpěliví a určitě o nich ještě uslyšíme…

Vinařství Proqin Velké Němčice
Rodina Prokešů zde vyrábí víno již po několik generací – jejich vinařský osud odstartovala nešťastná náhoda, kdy se jim strýc utopil ve víně. Otec František Prokeš i dva synové Martin a Kamil v minulosti pracovali pro jiné úspěšné vinaře, ale nakonec se rozhodli spojit své vzdělání, um a praxi v rodinné firmě, kde sice nemají technologii za stovky milionů, ale také „nevaří“ pro supermarkety. Od roku 2007, kdy bylo jejich vinařství založeno, tak vyrábějí vína v malých šaržích pro menší okruh spokojených zákazníků. Proqin je bronzovým Vinařem roku 2012.

Vinařství Milan Sůkal Nový Poddvorov
Rodinná vinařská firma byla založena v roce 1991. Už praděd Sůkal vinařil a patřil v obci mezi významné vinaře, děd měl vinařskou školu, ale přestěhoval se za prací do Hodonína. Otec Sůkal se však vrátil zpět do Poddvorova a začal znovu vinařit za vydatné pomoci svého syna Milana. Od roku 1997 začínají lahvovat vína, a to výhradně jakostní a přívlastková. V roce 1999 Milan Sůkal starší předává firmu synovi, ale nadále ve vinařství vypomáhá. Milan Sůkal patří mezi precizní vinaře, miluje víno i práci s ním, naopak je unaven byrokracií a zbytečným papírováním… 

Vinařství Volařík Mikulov
Generační rozvoj vinařství u Volaříků přerušila násilná kolektivizace, a tak byl návrat možný až po revoluci v roce 1989, kdy se vinice v rámci restitucí postupně vracely původním majitelům. Zakladatelem Vinařství Volařík, jež pod tímto označením vstoupilo na trh v roce 2007, je Ing. Miroslav Volařík, který našel jistotu v osobě sklepmistra-vinaře Filipa Mlýnka, ve výjimečných parcelách vinic kolem pálavských vrchů a dobré strategii. Vinařství Volařík získalo titul Vinař roku ČR v roce 2011 a po zvýšení produkce v roce 2012 by se opět rádo vrátilo na vinařský trůn.

Vinařství Tanzberg Mikulov
Vinařská společnost Tanzberg Mikulov je poměrně mladé vinařství, které založil PhDr. Vladimír Železný v roce 1999. Snahou je navázat na bohaté vinařské tradice v oblasti Pálavy, dále je rozvíjtet a bez kompromisů jít svou vlastní cestou. Filozofie vinařství si zakládá na tradičních odrůdách vhodných pro danou oblast, jež ve spojení s unikátní polohou vinic dávají nezaměnitelná vína s typickým rukopisem. Vinařství svou produkcí max. 200-250 tis. lahví ročně patří do středně malých vinařských statků. 

Nové Vinařství Drnholec
Toto vinařství vstupovalo v roce 2005 na trh s jasným cílem stát se nejprogresivnějším vinařstvím v ČR. Za design ambaláže získalo v roce 2007 cenu „Dobrý design“ a „Cenu za manažerský počin roku v oblasti designu“, které udělovalo Design centrum ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Po několika letech, kdy se (i díky devastujícímu požáru vinařského domu v Drnholci) pohybovalo v hodnocení soutěže pravidelně v průměru, se dostává na samou špičku a uvidíme, jak si povede ve finále. Jedno je všakjisté – Marek Špalek a jeho tým se postarali o největší překvapení tohoto soutěžního ročníku.

Členové hodnotících komisí makro Vinař roku 2013

John Salvi, Master of Wine Francie
Ivo Dvořák, Asociace sommeliérů ČR
Wojciech Bosak, winologia.pl Polsko
Elsie Pells, Cape Wine Master Jihoafrická republika
Michal Šetka, WINE Degustation CZ ČR
Jakub Přikryl, Asociace sommeliérů ČR 
Richard Süss, makro ČR ČR
Frank Smulders, Master of Wine Nizozemsko 
Martin Pastyřík, Asociace sommeliérů ČR
Martin Marian, Asociace sommeliérů ČR 
Martina Kottová, Asociace sommeliérů ČR 
Pedro Ballesteros, Master of Wine Španělsko
Jiří Kolečko, WINE Degustation CZ ČR 
Klára Kollárová, vinograf.cz ČR 
František Koudela, Asociace sommeliérů ČR 
Ralf Anselmann, Weingut Anselmann Německo 
Petr Vicena, Sommelier Academy ČR 
Tomáš Brůha, Asociace sommeliérů ČR
Liam Steevenson, Master of Wine Velká Británie 
Vladimír Hrbek, BMC Brno ČR
Štěpán Mlejnek, finewine.cz ČR

METRO / MAKRO Cash & Carry provozuje více než 750 samoobslužných velkoobchodů ve 28 zemích. Společnost celosvětově zaměstnává přibližně 110 000 lidí a za fiskální rok 2012/2013 dosáhla prodejů v celkové výši 32 miliard EUR. METRO Cash & Carry tvoří prodejní divizi skupiny METRO GROUP, která je jednou z největších mezinárodních retailových společností. Za fiskální rok 2012/2013 dosáhl její obrat 66 miliard EUR. Společnost působí v 32 zemích, má 265 000 zaměstnanců a provozuje zhruba 2 200 obchodů. Výkon skupiny METRO GROUP je založen na síle obchodních značek, které působí nezávisle ve vlastních tržních segmentech: METRO/MAKRO Cash & Carry jako světový lídr v oblasti samoobslužných velkoobchodů, Real mezi hypermarkety, Media Markt a Saturn jako evropský lídr v oblasti prodeje spotřební elektroniky, a Galeria Kaufhof v segmentu obchodních domů.

Pro více informací kontaktujte:

Simona Krautová, PR Director
PLEON Impac
ttel.: +420 602 284 282
e-mail: simona.krautova@pleon-impact.cz

Romana Nýdrle, ředitelka korporátní komunikace
MAKRO Cash & Carry ČR
tel: 220 389 521
e-mail: romana.nydrle@makro.cz
www.makro.czwww.facebook.com/makro.cz

Tisková zpráva ke stažení