Jídelna ze Zlína uvařila nejlepší školní oběd v republice

26. srpna 2014

Jídelna ze Zlína uvařila nejlepší školní oběd v republice
Rajčatová polévka s mozzarelou, přírodní vepřová panenka se smetanovými žampiony a mrkvovo-bramborovým pyré s rozmarýnem, čokoládový krém. Toto menu dnes uspělo v celostátním finále Soutěže o Nejlepší školní oběd. Kuchaři z Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť dnes v brněnském finále porazili devět konkurenčních týmů z jídelen po celé České republice. Letošní 5. ročník soutěže pořádá Společnost pro výživu ve spolupráci s velkoobchodem makro pod záštitou Magistrátu města Brna a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.


Druhou příčku obsadil kolektiv ze Základní školy Mánesova v Otrokovicích a bronz si odnesli kuchaři ze Základní školy a mateřské školy Velké Svatoňovice.

„Některé soutěžní obědy by uspěly i v restauracích. Je vidět, že i kuchaři ve školních jídelnách už vaří z čerstvých surovin a umí z nich vytvořit originální a chutná jídla. Připravit za 34 korun celý oběd není vůbec lehký úkol,“ říká člen poroty Petr Stádník, šéfkuchař MAKRO Cash & Carry ČR, který má zkušenost z několika michelinských restaurací. „Kéž by obědy ve všech školních jídelnách vypadaly stejně jako ty vítězné,“ dodává.

Do letošního 5. ročníku se přihlásilo celkem 79 jídelen z celé České republiky s obědovým menu na téma „Moderně a originálně“. „Do finále postoupilo deset nejlepších obědů. Klasické knedlíky nahradil bulgur nebo kuskus a recepty obsahují i méně obvyklé suroviny, jako je rukolový olej, polníček, ryba mahi-mahi nebo špalda,“ komentuje dnešní finále ředitelka soutěže Anna Packová, která toto netradiční klání již několik let organizuje.

Kromě vítězného menu u poroty zabodoval také mrkvovo-zázvorový krém, pošírovaný filet mahi-mahi na smetanovém špenátu s cizrnou a opečeným bramborem a bulgur s tvarohovým krémem a malinami z jídelny v Otrokovicích, jež se umístila na druhém místě.

Třetí místo získala jídelna z Velkých Svatoňovic za variaci na polévku z celé mrkve s čočkovými noky, roládu z mahi-mahi plněnou lososem s barevnými brambory, jogurtovo-koprovým dresingem a polníčkovým salátem a za polentový koláč se švestkami.

„Z výživového hlediska nelze finálovým obědům nic vytknout. I ve školních jídelnách by děti měly dostávat živiny, které potřebují pro svůj zdravý růst a vývoj. Mám velkou radost, že rok od roku se situace postupně zlepšuje,“ zdůrazňuje porotkyně Alena Strosserová, nutriční terapeutka ze Společnosti pro výživu.

Přihlášená menu musela splnit přísné nutriční nároky, nacházet se na pravidelném jídelním lístku školní jídelny a patřit mezi oblíbené pokrmy malých strávníků. Kuchaři přitom nesměli přesáhnout normou stanovený limit 34 korun za polévku, hlavní jídlo a dezert. Zaslané obědy školních jídelen v prvním korespondenčním kole hodnotila odborná porota dle vhodnosti použitých surovin, nutričního hlediska, technologického postupu přípravy, vyváženosti ingrediencí, chutí i barev. 

Přihlášené menu o třech chodech dnes finalisté před zraky poroty vařili ve školní jídelně brněnské Základní školy Novolíšenská 10. Do finálové poroty zasedla herečka Markéta Hrubešová, šéfkuchař Petr Stádník ze sítě makro, zástupci Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Magistrátu města Brna nebo Asociace kuchařů a cukrářů. Důležité slovo v porotě měli i žáci základní školy, pro které jsou školní obědy určeny v první řadě.

Rostoucí důraz školních jídelen na čerstvé a zdravější suroviny potvrzuje i velkoobchodní síť makro, kde nakupuje až polovina českých školních jídelen. „V segmentu školních kantýn nejrychleji rostou prodeje čerstvého masa, ryb a zeleniny,“ uvádí Petr Stádník. Z masa školní kantýny nejvíce nakupují vepřové maso od plece, pečeně a mleté maso. Následují kuřecí řízky a stehna. Z příloh převládají těstoviny a brambory. „Již několik let jsou na vzestupu ryby, zejména losos. Zeleninu však školní jídelny bohužel stále nakupují především mraženou a sterilovanou, aby si usnadnili přípravu,“ uzavírá Stádník. 

Ve finálovém klání se utkaly následující školní jídelny (v abecedním pořadí):

  1. Základní škola Mánesova 908, Otrokovice
  2. Školní jídelna při Základní škole T. G. Masaryka 27, Svitavy
  3. Základní škola a mateřská škola Velké Svatoňovice
  4. Mateřská škola Na Korábě 2, odl. prac. MŠ Lindnerova, Praha 8
  5. Domov mládeže a Školní jídelna, Písek
  6. Školní jídelna Generala Píky 13 A, Ostrava
  7. Školní jídelna Novolíšeňská 10, Brno
  8. Mateřská škola Na Korábě 2, Praha 8
  9. Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť, Lesní čtvrť 1364, Zlín
  10. Fakultní základní škola dr. M. Horákové a Mateřská škola Olomouc

METRO / MAKRO Cash & Carry provozuje více než 750 samoobslužných velkoobchodů ve 28 zemích. Společnost celosvětově zaměstnává přibližně 110 000 lidí a za fiskální rok 2012/2013 dosáhla prodejů v celkové výši 32 miliard EUR. METRO Cash & Carry tvoří prodejní divizi skupiny METRO GROUP, která je jednou z největších mezinárodních retailových společností. Za fiskální rok 2012/2013 dosáhl její obrat 66 miliard EUR. Společnost působí v 32 zemích, má 265 000 zaměstnanců a provozuje zhruba 2 200 obchodů. Výkon skupiny METRO GROUP je založen na síle obchodních značek, které působí nezávisle ve vlastních tržních segmentech: METRO/MAKRO Cash & Carry jako světový lídr v oblasti samoobslužných velkoobchodů, Real mezi hypermarkety, Media Markt a Saturn jako evropský lídr v oblasti prodeje spotřební elektroniky, a Galeria Kaufhof v segmentu obchodních domů.

Pro více informací kontaktujte:

Tereza Knířová
Inspiro Solutions
tel.: +420 724 352 211
e-mail: tereza.knirova@inspiro-solutions.cz

Romana Nýdrle, ředitelka korporátní komunikace
MAKRO Cash & Carry ČR
tel: 220 389 521
e-mail: romana.nydrle@makro.cz
www.makro.czwww.facebook.com/makro.cz

Tisková zpráva ke stažení
Card
Staňte se zákazníkem

Pokud máte firmu nebo jste OSVČ, staňte se naším zákazníkem během pár minut.

Zaregistrujte se
location
Kde jsme

Najděte svoji nejbližší makro prodejnu.

Navštivte nás
dialogcheck
Akční nabídka

Prohlédněte si aktuální nabídku.

Do nabídky
App
Aplikace Moje makro

Stáhněte si aplikaci moje makro pro partnery

Zjistit více