Miroslav Volařík z Mikulova získal titul makro Vinař roku 2014

21. srpna 2014 

Nejlepším vinařem letošního roku je Miroslav Volařík z Mikulova. Porota složená z nejlepších degustátorů světa jeho šestici vín ohodnotila nejlépe z 562 vzorků přihlášených do soutěže. Ve finálovém kole soutěže se o titul makro Vinař roku 2014 ucházelo celkem osm vinařství z Moravy. Stříbrnou příčku získalo Vinařství Mikrosvín Mikulov a na třetím místě se umístily Vinné sklepy Valtice. Výsledky 12. ročníku soutěže dnes byly slavnostně vyhlášeny v pražském Žofíně.

„Vinař roku dokazuje vynikající kvalitu českých a moravských vín. Uvědomují si to i zákazníci, kteří čím dál častěji vyhledávají vína domácího původu. Prodeje tuzemských vín v síti makro letos opět vzrostly, nejvíce v segmentu bílých vín (o 11 %), následovaných červenými (9 %) a růžovými (8 %),” komentuje člen poroty Richard Süss, Head Sommelier společnosti MAKRO Cash & Carry. „Sortiment českých a moravských vín proto neustále rozšiřujeme. Už nyní máme v portfoliu vína od 58 tuzemských vinařů, zejména ze středně velkých a menších vinařství. Od poloviny září v našich vinotékách nabídneme také vína oceněná v soutěži,“ dodává Süss.

Kromě prvních třech míst byla vyhlášena ještě ocenění ve specializovaných kategoriích. Aquila Šampionem bílých vín se stalo slámové víno Sauvignon 2012 z Vinných sklepů Skalák – Skalka u Kyjova. Cenu Krále sýrů pro nejvýše hodnocené červené víno si odnesl Pinot Noir 2011 Výběr z hroznů od Milana Sůkala z Nového Poddvorova.

Ing. František Kupsa z Vinařství Velké Žernoseky obdržel cenu Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos českému a moravskému vinařství. Ing. Jaroslav Osička z Velkých Bílovic převzal Cenu Aquatestu za tradiční a ekologické postupy ve vinařství.

Vinaři přihlašovali minimálně šest různých vín a každá kolekce musela obsahovat vína nejméně tří soutěžních kategorií. Finálové rozhodování bylo v rukou jedenácti porotců, z nichž šest patří k mezinárodní degustátorské špičce a může se pochlubit titulem Master of Wine.

Přehled ocenění:

Vinař roku ČR 2014 – Vinařství Ing. Miroslav Volařík Mikulov
Zakladatelem Vinařství Volařík, které pod tímto jménem vstoupilo na trh v roce 2007, je Ing. Miroslav Volařík, který našel jistotu ve výjimečných parcelách vinic kolem pálavských vrchů, v dobré strategii a v osobě sklepmistra – vinaře Filipa Mlýnka. Vinařství Volařík získalo titul Vinař roku ČR v roce 2011 a po zvýšení produkce v roce 2012 se opět vrátilo na vinařský trůn.

Stříbrný Vinař roku 2014 – Vinařství Mikrosvín Mikulov

Zástupce středně velkých vinařství z Dolních Dunajovic se v dnešní době velmi dynamicky rozvíjí. Díky ceněným parcelám na svazích Pálavských vrchů získávají kvalitní hrozny, a to zejména Ryzlinku vlašského, který je jeho největší chloubou.

Bronzový Vinař Roku 2014 – Vinné sklepy Valtice a.s.
Vinné sklepy Valtice patří mezi nejvýznamnější a nejstarší tradiční vinařství v České republice. Vinařství bylo postaveno na začátku 15. století, kdy Lichtenštejnové poznali, že na jižní Moravě jsou vynikající podmínky pro pěstování révy vinné a výrobu vína. O znovuvzkříšení vinařství se po druhé světové válce zasloužila společnost Vinné sklepy Valtice. Dnes je to velké, ale současně rodinné vinařství ryze moravského charakteru. Vinařství je navíc zároveň největším pěstitelem révy vinné u nás.

Aquila Šampion bílých vín – cena pro nejvýše hodnocené bílé víno
Vinné sklepy Skalák - Skalka u Kyjova za slámové víno Sauvignon 2012

Král sýrů Šampion červených vín – cena pro nejvýše hodnocené červené víno
Milan Sůkal z Nového Poddvorova za Pinot Noir 2011 Výběr z hroznů

Cena Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos českému a moravskému vinařství
Ing. František Kupsa z Vinařství Velké Žernoseky

Cena Aquatestu za tradiční a ekologické postupy ve vinařství
Ing. Jaroslav Osička z Velkých Bílovic

O soutěži makro Vinař roku 2014

makro Vinař roku je prestižní nezávislá soutěž, jejímž cílem je hodnotit kvalitu vína produkovaných vinaři a vinařstvími z České republiky. Letošní dvanáctý ročník soutěže byl opět otevřen všem producentům z České republiky bez jakéhokoliv omezení.

Organizátorem soutěže je Český archív vín - společnost, která zajišťuje servis vín pro gastronomii po celé ČR.

MAKRO Cash & Carry ČR je partnerem soutěže od roku 2011. Oceněné kolekce vín ze soutěže lze zakoupit od poloviny září ve vinotékách makro, ve speciálních stojanech označených logem soutěže.

Další informace najdete na www.vinarroku.cz

METRO / MAKRO Cash & Carry provozuje více než 750 samoobslužných velkoobchodů ve 28 zemích. Společnost celosvětově zaměstnává přibližně 110 000 lidí a za fiskální rok 2012/2013 dosáhla prodejů v celkové výši 32 miliard EUR. METRO Cash & Carry tvoří prodejní divizi skupiny METRO GROUP, která je jednou z největších mezinárodních retailových společností. Za fiskální rok 2012/2013 dosáhl její obrat 66 miliard EUR. Společnost působí v 32 zemích, má 265 000 zaměstnanců a provozuje zhruba 2 200 obchodů. Výkon skupiny METRO GROUP je založen na síle obchodních značek, které působí nezávisle ve vlastních tržních segmentech: METRO/MAKRO Cash & Carry jako světový lídr v oblasti samoobslužných velkoobchodů, Real mezi hypermarkety, Media Markt a Saturn jako evropský lídr v oblasti prodeje spotřební elektroniky, a Galeria Kaufhof v segmentu obchodních domů.

Pro více informací kontaktujte:

Tereza Knířová
Inspiro Solutions
tel.: +420 724 352 211
e-mail: tereza.knirova@inspiro-solutions.cz

Petr Marek – ředitel soutěže
Český archív vín
Tel.: +420 777 872 488
E-mail: petr.marek@vinarroku.cz

www.makro.czwww.facebook.com/makro.cz

Tisková zpráva ke stažení
Card
Staňte se zákazníkem

Pokud máte firmu nebo jste OSVČ, staňte se naším zákazníkem během pár minut.

Zaregistrujte se
location
Kde jsme

Najděte svoji nejbližší makro prodejnu.

Navštivte nás
dialogcheck
Akční nabídka

Prohlédněte si aktuální nabídku.

Do nabídky
App
Aplikace Moje makro

Stáhněte si aplikaci moje makro pro partnery

Zjistit více