Profesionálové se utkají v otevírání ústřic. Pokusí se o český rekord

27. března 2014

V sobotu 5. dubna se v rámci programu úvodního dne Velikonočních trhů na pražském Staroměstském náměstí uskuteční již 13. ročník makro Mistrovství ČR v otevírání ústřic. V pravé poledne se utkají profesionálové z celé republiky v otevírání 30 kusů ústřic typu Belon. Kromě rychlosti odborná porota zhodnotí také čistotu pracoviště a výslednou úpravu. Vítěz bude reprezentovat ČR na světovém šampionátu v irském Galway.

Novinkou letošního ročníku bude pokus o český rekord, který bude zapsán do České knihy rekordů. Loňský vítěz Tomáš Hladík zvládnul ústřice otevřít za čtyři minuty a jedenáct vteřin, předloňské šampionce Elišce Markové to trvalo ještě o minutu méně. Ta byla navíc první a doposud jedinou ženou, která se probojovala na mistrovství světa.

„Na každého soutěžícího budou čekat tři desítky ústřic typu Belon, které se podle mezinárodních pravidel používají i ve světových soutěžích,“ vysvětluje princip soutěže Petr Olbrich, ředitel divize HoReCa ve společnosti MAKRO Cash & Carry ČR.

„Důležitá je zejména rychlost, ale porota zhodnotí také úpravu a čistotu pracoviště. Podle pravidel nesmí otevřená ústřice obsahovat kousky škeble, musí být správně odříznutá a nepoškozená. Kuchař by se při otevírání neměl zranit,“ pokračuje Olbrich a dodává: „Riziko poranění přitom není vůbec malé, soutěžící proto používají speciální drátěnou rukavici nebo rukavice gumové. Někteří si jen zalepují vybrané prsty a dlaň. Pokud kvalita otevřených ústřic není dostačující, k času se připočítají trestné sekundy.“

Soutěžící otevírají ústřice typu Belon. „Belonky patří k nejchutnějším typům ústřic. Snoubí se v nich sladká chuť se slanou, protože se částečně rodí v říční vodě. Někomu svou chutí připomínají oříšky,“ uvádí Bernard Schaut, Belgičan, který patřil mezi průkopníky dovozu ústřic do České republiky. Doposud je pro makro pečlivě vybírá a na letošním Mistrovství bude členem poroty. „Je vidět, že i Češi si už na ústřice zvykli. Jejich prodeje každým rokem rostou a zákazníci vyhledávají různé druhy. I proto se snažíme náš sortiment neustále rozšiřovat,“ dodává Schaut.

Mistrovství ČR v otevírání ústřic je součástí úvodního dne Velikonočních trhů na pražském Staroměstském náměstí. „Otevírání ústřic na Velikonočních trzích se stalo příjemnou tradicí. Letos nimi navíc začínáme. Určitě krásně doplní bohatý program, který jsme letos pro návštěvníky trhů připravili,“ dodává Hana Tietze, tisková mluvčí Velikonočních trhů.

METRO / MAKRO Cash & Carry provozuje více než 750 samoobslužných velkoobchodů ve 28 zemích. Společnost celosvětově zaměstnává přibližně 110 000 lidí a za fiskální rok 2012/2013 dosáhla prodejů v celkové výši 32 miliard EUR. METRO Cash & Carry tvoří prodejní divizi skupiny METRO GROUP, která je jednou z největších mezinárodních retailových společností. Za fiskální rok 2012/2013 dosáhl její obrat 66 miliard EUR. Společnost působí v 32 zemích, má 265 000 zaměstnanců a provozuje zhruba 2 200 obchodů. Výkon skupiny METRO GROUP je založen na síle obchodních značek, které působí nezávisle ve vlastních tržních segmentech: METRO/MAKRO Cash & Carry jako světový lídr v oblasti samoobslužných velkoobchodů, Real mezi hypermarkety, Media Markt a Saturn jako evropský lídr v oblasti prodeje spotřební elektroniky, a Galeria Kaufhof v segmentu obchodních domů.

Pro více informací kontaktujte:

Ivan Tučník
Inspiro Solutions
tel.: +420 777 923 401
e-mail: ivan.tucnik@inspiro-solutions.cz

Romana Nýdrle, ředitelka korporátní komunikace
MAKRO Cash & Carry ČR
tel: 220 389 521
e-mail: romana.nydrle@makro.cz
www.makro.czwww.facebook.com/makro.cz

Tisková zpráva ke stažení