Tomáš Hladík obhájil titul šampiona v otevírání ústřic. Padly dva české rekordy

5. dubna 2014

Tomáš Hladík z Hospůdky u Gurmána na Jihlavsku se dnes stal vítězem 13. makro Mistrovství ČR v otevírání ústřic. Obhájil tak titul z loňského roku. Nově je také držitelem českého rekordu v této kategorii. Na pražském Staroměstském náměstí dnes padl i rekord v kategorii Nejvíc ústřic otevřených v průběhu jedné hodiny. Hladík bude v září reprezentovat Českou republiku na světovém šampionátu v irském městě Galway.

Na druhém místě skončila Jindřiška Kačenková z restaurace Ambiente Brasileiro, která tak navazuje na tradici úspěšných českých žen. Společně s Tomášem Hladíkem se zúčastní evropského šampionátu ve švédském městě Trollhättan. Na třetí příčce skončil Tomáš Černý, rovněž z restaurantu Ambiente Brasileiro. Soutěž probíhala dnes od 12.00 v rámci programu Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze.

„Velmi mě těší, že každým rokem narůstá počet žen mezi soutěžícími. Letos tvořily až pětinu celkového počtu, což je s ohledem na sílu, kterou otevření ústřice vyžaduje, velmi dobrý výsledek,“ komentuje letošní mistrovství předseda poroty Bernard Schaut a pokračuje: „Ženy nám pomáhají budovat dobrou pověst také na mezinárodních soutěžích. Eliška Marková, naše předloňská vítězka, je doposud jedinou ženou, jež se za posledních 60 let zúčastnila mistrovství světa.“ Bernard Schaut byl dnes v porotě již potřetí. Ústřicím se věnuje už od roku 1993, patří tak mezi průkopníky jejich dovozu na český trh.

Soutěžící otevírají 30 ústřic typu Belon, které se používají i na mezinárodních soutěžích. Tomáš Hladík je tentokrát otevřel v čase 5:07 včetně penalizací. Letos nejrychlejší žena Jindřiška Kačenková skončila s časem 5:35 a Tomáš Černý s časem 5:44.

Novinkou letošního ročníku bylo ustanovení nového českého rekordu. Tomáš Hladík bude zapsán v České knize rekordů jako český rekordman v otevírání ústřic na čas. „Na Staroměstském náměstí dnes padl také rekord v kategorii nejvíce otevřených ústřic v průběhu jedné hodiny,“ doplňuje Luboš Rafaj, komisař České knihy rekordů, který dnes dohlížel na regulérnost soutěže.

„Klíčová byla zejména rychlost, ale porota hodnotila také úpravu a čistotu pracoviště. Za jakékoliv odchylky od požadovaného standardu byly udělovány trestné sekundy. Podle pravidel otevřená ústřice například nesmí obsahovat kousky škeble, musí být správně odříznutá a nepoškozená. Kuchař by se při otevírání neměl zranit. Riziko poranění přitom není vůbec malé, soutěžící proto používají speciální drátěnou rukavici nebo alespoň rukavice gumové. Mám radost, že letos jsme byli schopni šampionát absolvovat bez závažnějšího zranění,“ uzavírá člen poroty Petr Stádník, šéfkuchař společnosti MAKRO Cash & Carry ČR.

METRO / MAKRO Cash & Carry provozuje více než 750 samoobslužných velkoobchodů ve 28 zemích. Společnost celosvětově zaměstnává přibližně 110 000 lidí a za fiskální rok 2012/2013 dosáhla prodejů v celkové výši 32 miliard EUR. METRO Cash & Carry tvoří prodejní divizi skupiny METRO GROUP, která je jednou z největších mezinárodních retailových společností. Za fiskální rok 2012/2013 dosáhl její obrat 66 miliard EUR. Společnost působí v 32 zemích, má 265 000 zaměstnanců a provozuje zhruba 2 200 obchodů. Výkon skupiny METRO GROUP je založen na síle obchodních značek, které působí nezávisle ve vlastních tržních segmentech: METRO/MAKRO Cash & Carry jako světový lídr v oblasti samoobslužných velkoobchodů, Real mezi hypermarkety, Media Markt a Saturn jako evropský lídr v oblasti prodeje spotřební elektroniky, a Galeria Kaufhof v segmentu obchodních domů.

Pro více informací kontaktujte:

Ivan Tučník
Inspiro Solutions
tel.: +420 777 923 401
e-mail: ivan.tucnik@inspiro-solutions.cz

Romana Nýdrle, ředitelka korporátní komunikace
MAKRO Cash & Carry ČR
tel: 220 389 521
e-mail: romana.nydrle@makro.cz
www.makro.czwww.facebook.com/makro.cz

Tisková zpráva ke stažení
Card
Staňte se zákazníkem

Pokud máte firmu nebo jste OSVČ, staňte se naším zákazníkem během pár minut.

Zaregistrujte se
location
Kde jsme

Najděte svoji nejbližší makro prodejnu.

Navštivte nás
dialogcheck
Akční nabídka

Prohlédněte si aktuální nabídku.

Do nabídky
App
Aplikace Moje makro

Stáhněte si aplikaci moje makro pro partnery

Zjistit více