Skupina METRO Cash & Carry mění strukturu. České makro získá více volnosti

11. května 2015

makro v České republice společně s filiálkami skupiny METRO Cash & Carry z dalších pětadvaceti zemí získá od července tohoto roku více nezávislosti na německé centrále. Díky změnám ve struktuře a decentralizaci společnosti převezme management v jednotlivých zemích více zodpovědnosti za operační rozhodnutí. V nadnárodním vedení vzniká místo devítičleného představenstva tým desíti operačních „partnerů“. Každý z nich bude zodpovědný za dvě až tři země.

„Hodnota je vytvářena na lokálních trzích a s místními zákazníky. Proto rozšiřujeme zodpovědnost a možnosti našich národních obchodů,“ říká Olaf Koch, generální ředitel METRO AG. „V současné době je již velká část rozhodování decentralizována a předána generálním ředitelům v jednotlivých zemích. Chceme je především podpořit, aby jednali jako podnikatelé a zodpovědně se starali o své podnikání,“ dodává.

Generálním ředitelem skupiny METRO Cash & Carry se stane od 1. října 2015 Pieter Boone, který dosud vedl jednu z nejúspěšnějších dceřiných společností firmy, METRO Cash & Carry Rusko. Olaf Koch, současný CEO METRO Cash & Carry a METRO GROUP, se bude dále plně věnovat vedení mateřské společnosti METRO AG.

„Před dvěma lety jsme se vydali správným směrem. Máme za sebou sedm úspěšných kvartálů a nový operační model pokračuje v nastolené cestě,“ vysvětluje Koch a dodává: „S novou strukturou a větší zodpovědností pro jednotlivé země nekončí podpora z naší strany. Jednotná centrální nařízení se ukázala jako neefektivní. V budoucnu bychom chtěli rychleji reagovat na lokální poptávku či speciální požadavky zákazníků, a tím podpořit náš růstový potenciál.“

Přechod na nový operační model bude v následujících 18 měsících zahrnovat tyto změny:

  • Generální ředitelé národních dceřiných společností budou mít více nezávislosti například v oblasti marketingu nebo provozu obchodů.
  • Pro podporu chodu i rozvoje dceřiných společností budou připraveni operační „partneři“ s malým týmem expertů.
  • Některé národní divize převezmou zodpovědnost za určité operační kroky a podpoří další země v jejich fungování podle federativního modelu. Například zodpovědnost za segment HoReCa (hotely, restaurace a catering) převezme Francie, a proto bude vedení této sekce převedeno z Düsseldorfu do Paříže.
  • HR, IT a finance budou i nadále vedeny z Düsseldorfu. Společně s operačními „partnery“ a generálním ředitelem budou součástí hlavního vedení společnosti.

METRO/MAKRO Cash & Carry provozuje více než 750 samoobslužných velkoobchodů ve 26 zemích. Společnost celosvětově zaměstnává přibližně 117 000 lidí a za fiskální rok 2013/2014 dosáhla prodejů v celkové výši 31 miliard EUR. METRO Cash & Carry tvoří prodejní divizi skupiny METRO GROUP, která je jednou z největších mezinárodních retailových společností. Za fiskální rok 2013/2014 dosáhl její obrat 63 miliard EUR. Společnost působí v 31 zemích, má 250 000 zaměstnanců a provozuje zhruba 2 200 obchodů. Výkon skupiny METRO GROUP je založen na síle obchodních značek, které působí nezávisle ve vlastních tržních segmentech: METRO/MAKRO Cash & Carry jako světový lídr v oblasti samoobslužných velkoobchodů, Real mezi hypermarkety, Media Markt a Saturn jako evropský lídr v oblasti prodeje spotřební elektroniky, a Galeria Kaufhof v segmentu obchodních domů.

 

Pro více informací kontaktujte:

Tereza Knířová
Inspiro Solutions
tel.: +420 724 352 211
e-mail: tereza.knirova@inspiro-solutions.cz

Ivan Tučník
manažer komunikace MAKRO Cash & Carry ČR
tel: +420 777 923 401
e-mail: ivan.tucnik@makro.cz

www.makro.cz, www.facebook.com/makro.cz, www.twitter.com/makrocr

Tisková zpráva ke stažení