Čeští kuchaři budou bojovat v prestižní soutěži Bocuse d’Or Česká republika 2016

26. listopadu 2015

Kuchaři ze všech regionů se mohou hlásit do prestižní gastronomické soutěže Bocuse d’Or Česká republika 2016. Vítěz bude mít šanci zúčastnit se evropského kola v Budapešti v květnu 2016 a odtud postoupit do celosvětového finále v Lyonu. Právě francouzské finále je považováno za mistrovství světa v gastronomii. Přihlašování do soutěže bude spuštěno 30. listopadu a potrvá až do 23. prosince 2015. Osm vybraných finalistů se utká v lednu 2016 v pražské makro Akademii.

Soutěž Bocuse d’Or, která se již od svého založení v roce 1987 koná každé dva roky, je celosvětově považována za nejprestižnější událost vysoké gastronomie. Francouzský šéfkuchař a vyznavatel směru nouvelle cuisine, Paul Bocuse, se inspiroval pravidly velkých sportovních událostí a představil světu revoluční soutěž určenou profesionálním kuchařům. Její hlavní myšlenkou je přivést dohromady mladé a nadějné talenty z celého světa, kteří předvedou to nejlepší z moderní gastronomie.

„Soutěž Bocuse d’Or je mimořádnou událostí pro soutěžící i celou gastronomickou scénu. Mladí kuchaři se nebojí kreativních experimentů, které posouvají jejich národní kuchyni dál,“ vysvětluje Marek Raditsch, prezident Bocuse d’Or Česká republika. „Jedním z kritérií, jež porota ve světovém finále posuzuje, je právě odkaz na národní kuchyni soutěžícího.“

Stejně jako v celosvětovém finále i v národním kole soutěže budou kuchaři připravovat dva teplé pokrmy – z ryby a masa. Tématem letošního ročníku jsou jeseter malý s kaviárem a jelení hřbet s kostí. Dodavatelem obou surovin je velkoobchod makro. Soutěžící, kteří mají k dispozici mladého pomocníka, tzv. commis, musí vše připravit ve stanoveném čase 3 hodiny 30 minut. Národní kolo Bocuse d’Or ČR Česká republika 2016 se uskuteční 18. a 19. ledna 2016 v pražské makro Akademii.

„Porota známkuje chuť, prezentaci i originalitu pokrmu. Zajímá ji ale také to, jak soutěžící respektuje ingredience a jakou má výtěžnost. Na závěr dostávají soutěžící body za čistotu svého pracoviště. Body naopak ztrácejí například za nedodržení časového limitu,“ vysvětluje základní pravidla hodnocení Petr Stádník, šéfkuchař makro a člen poroty.

Jak se přihlásit do soutěže Bocuse d’Or ČR Česká republika 2016

Soutěžící se mohou hlásit individuálně či s asistentem, tzv. commis, (ve věku nejvýše 22 let k 24. lednu 2017). Pro přihlášení musí splnit následující podmínky:

  • česká národnost
  • věk alespoň 23 let (k 24. lednu 2017)
  • pracovat v hotelu nebo restauraci

 

Pro přihlášení je nutné vyplnit přihlášku a připojit profesní životopis a motivační dopis. Veškeré dokumenty je nutné zaslat nejpozději do 23. prosince 2015 (včetně) na adresu tereza.knirova@inspiro-solutions.cz. Z přihlášených zájemců vybere odborná porota složená z profesionálních šéfkuchařů maximálně osm finalistů. Rozhodující pro výběr finalistů jsou profesionální zkušenosti přihlášených a motivační dopis.

Držitelem licence Bocuse d’Or Česká republika je společnost Kampa Group a prezidentem národního kola je šéfkuchař Marek Raditsch. MAKRO Cash & Carry je partnerem soutěže a dodavatelem surovin.

 

Pro více informací kontaktujte:

Tereza Knířová
Inspiro Solutions
tel.: +420 724 352 211
e-mail: tereza.knirova@inspiro-solutions.cz

Tisková zpráva ke stažení