O finalistech soutěže makro Vinař roku 2015 rozhodnuto

10. srpna 2015

Letošní 13. ročník soutěže makro Vinař roku zná finálovou osmičku, která se utká o prestižní vinařský titul. Vítěze vyberou v Praze nejlepší světoví degustátoři. Speciální cenu letos udělí také veřejnost v kategorii Můj vinař roku 2015. Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny 20. srpna 2015 na pražském Žofíně.

Vinaři letos do soutěže poslali téměř 500 vzorků, ze kterých vybírala odborná porota degustátorů finálovou osmičku nejlepších kolekcí vín. Do soutěže se přihlásila jak zavedená vinařství, tak i malé rodinné firmy obhospodařující několik hektarů vlastních vinic. Výběr postupujících probíhal formou slepé ochutnávky, bez znalosti odrůdy, vinařství či šarže. Tzv. slepá degustace zaručuje nejobjektivnější posouzení kvality soutěžních vzorků a odpovídá standardům Mezinárodní unie enologů.

„Každý, kdo se letos ucházel o titul Vinař roku 2015, musel přihlásit minimálně šest různých vín po šesti lahvích. Každá kolekce pak obsahovala vína nejméně tří soutěžních kategorií,“ vysvětluje hlavní podmínky pro účast v soutěži Pavol Velič, sommelier makro.

„Finálové rozhodování bude v rukou 11 hodnotitelů, z nichž šest patří k mezinárodní vinařské špičce a může se pochlubit titulem Master of Wine,“ dodává za pořadatele Petr Marek z Českého archívu vín. Masters of Wine přijedou hodnotit nejlepší vína České republiky a také povedou vybrané degustace a workshopy v rámci doprovodného programu.

Do letošního ročníku je nově zařazeno hlasování veřejnosti, která si může zvolit nejoblíbenějšího vinaře v kategorii Můj vinař roku 2015. Hlasující mohou soutěžit o víno na celý rok zdarma a další zajímavé ceny. Veřejné hlasování bude ukončeno 18. srpna a cena bude udělena na slavnostním galavečeru společně s ostatními oceněními.

Finalisté soutěže:

  • Znovín Znojmo
  • Milan Sůkal
  • KOLBY
  • Vinařství Mikrosvín Mikulov
  • Vinice-Hnanice
  • Vinařství Petr Skoupil
  • Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice
  • Spielberg CZ

Degustátoři pro finálové kolo:

John Salvi MW
Elsie Pells CWM
Demetri Walters MW
Robin Kick MW
Liam Steevenson MW
Andy Howard MW
Ivo Dvořák ASČR
Michal Šetka - Wine and Degustation
Josef Valihrach - trojnásobný Vinař roku České republiky
Luboš Bárta - časopis Sommeliér
Klára Kollárová - Vinograf

O soutěži makro Vinař roku 2015

makro Vinař roku je prestižní nezávislá soutěž, jejímž cílem je hodnotit kvalitu vína produkovaných vinaři a vinařstvími z České republiky. Hodnocení třináctého ročníku soutěže je opět otevřeno všem producentům z České republiky. Pořádá ji Český archiv vín ve spolupráci s Vinařskou asociací ČR a Asociací sommelierů ČR.

 

Pro více informací kontaktujte:

Petr Marek
Český archív vín
Tel.: +420 777 872 488
E-mail: petr.marek@vinarroku.cz

Tereza Knířová
Inspiro Solutions
tel.: +420 724 352 211
e-mail: tereza.knirova@inspiro-solutions.cz


www.makro.cz, www.facebook.com/makro.cz, www.twitter.com/makrocr

Tisková zpráva ke stažení