Vinařství Mikrosvín Mikulov získalo titul makro Vinař roku 2015

20. srpna 2015

V soutěži Vinař roku 2015 zvítězilo Vinařství Mikrosvín Mikulov. Porota složená z nejlepších degustátorů světa ohodnotila jeho šestici vín nejlépe z 500 vzorků přihlášených do soutěže. Ve finálovém kole soutěže se o titul ucházelo celkem osm vinařství z Moravy. Stříbrnou příčku získaly Vinné sklepy Valtice a na třetím místě se umístila Vinice-Hnanice. Pavel Springer z Vinařství Springer si odnesl cenu veřejnosti Můj vinař roku, která se letos udělovala poprvé. Výsledky 13. ročníku soutěže byly slavnostně vyhlášeny v pražském Žofíně.

„Vinař roku dokazuje vynikající kvalitu českých a moravských vín. Uvědomují si to i zákazníci, kteří čím dál častěji vyhledávají vína domácího původu. Prodeje tuzemských vín v síti makro letos opět vzrostly, nejvíce v segmentu bílých vín, následovaných červenými a růžovými,” komentuje Pavol Velič, sommelier společnosti makro. „Sortiment českých a moravských vín proto neustále rozšiřujeme. Už nyní máme v portfoliu velký výběr od tuzemských vinařů, zejména ze středně velkých a menších vinařství. Od poloviny září v našich vinotékách nabídneme také vína oceněná v soutěži,“ dodává Velič.

Kromě prvních třech míst byla vyhlášena ještě ocenění ve specializovaných kategoriích. Aquila Šampionem bílých vín se stalo Chardonnay 2013 Výběr z hroznů z Vinice-Hnanice. Cenu Šampiona červených vín si odnesl Merlot 2012 Výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice.

Jindřich Dušek obdržel in memoriam cenu Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos českému a moravskému vinařství. Petr Kočařík z Čejkovic převzal Cenu za tradiční a ekologické postupy ve vinařství.

Vinaři přihlašovali minimálně šest různých vín a každá kolekce musela obsahovat vína nejméně tří soutěžních kategorií. Finálové rozhodování bylo v rukou jedenácti porotců, z nichž šest patří k mezinárodní degustátorské špičce a může se pochlubit titulem Master of Wine.

Přehled ocenění:

makro Vinař roku ČR 2015 - Mikrosvín Mikulov
Zástupce středně velkých vinařství z Dolních Dunajovic se v dnešní době velmi dynamicky rozvíjí. Díky ceněným parcelám na svazích Pálavských vrchů získávají kvalitní hrozny, a to zejména Ryzlinku vlašského, který je jeho největší chloubou.

Hobra Stříbrný Vinař roku 2015 - Vinné sklepy Valtice
Vinné sklepy Valtice patří mezi nejvýznamnější a nejstarší tradiční vinařství v České republice. Vinařství bylo postaveno na začátku 15. století, kdy Lichtenštejnové poznali, že na jižní Moravě jsou vynikající podmínky pro pěstování révy vinné a výrobu vína. O znovuvzkříšení vinařství se po druhé světové válce zasloužila společnost Vinné sklepy Valtice. Dnes je to velké, ale současně rodinné vinařství ryze moravského charakteru. Vinařství je navíc zároveň největším pěstitelem révy vinné u nás.

Bronzový Vinař Roku 2015 – Vinice-Hnanice
Vinařství Vinice-Hnanice bylo založeno v roce 2001. O dva roky později vysadilo prvních 103 hektarů vinic v Hnanicích, a obnovilo tak tradici vinařství v obci. V současnosti firma hospodaří na více než 250 hektarech vinic a produkuje na 300 tisíc lahví vína ročně.

Cena veřejnosti Můj Vinař roku 2015
Pavel Springer z Vinařství Springer

Aquila Šampion bílá vína - cena pro nejvýše hodnocené bílé víno
Vinice-Hnanice - Chardonnay 2013 Výběr z hroznů

Šampion červená vína - cena pro nejvýše hodnocené červené víno
Vinné sklepy Valtice - Merlot 2012 Výběr z hroznů

Cena Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos českému a moravskému vinařství
Jindřich Dušek (in memoriam)

Ocenění za tradiční a ekologické postupy ve vinařství
Petr Kočařík z Čejkovic

O soutěži makro Vinař roku 2015

makro Vinař roku je prestižní nezávislá soutěž, jejímž cílem je hodnotit kvalitu vína produkovaných vinaři a vinařstvími z České republiky. Účast v třináctém ročníku soutěže bylootevřeno všem producentům z České republiky. Pořádá ji Český archiv vín ve spolupráci s Vinařskou asociací ČR a Asociací sommelierů ČR.


Degustátoři finálového kola:

John Salvi MW
Elsie Pells CWM
Demetri Walters MW
Robin Kick MW
Liam Steevenson MW
Andy Howard MW
Ivo Dvořák ASČR
Michal Šetka - Wine and Degustation
Josef Valihrach - trojnásobný Vinař roku České republiky
Luboš Bárta - časopis Sommeliér
Klára Kollárová - Vinograf

Pro více informací kontaktujte:

Petr Marek
Český archív vín
Tel.: +420 777 872 488
E-mail: petr.marek@vinarroku.cz

Tereza Knířová
Inspiro Solutions
Tel.: +420 724 352 211
E-mail: tereza.knirova@inspiro-solutions.cz

Tisková zpráva ke stažení
Card
Staňte se zákazníkem

Pokud máte firmu nebo jste OSVČ, staňte se naším zákazníkem během pár minut.

Zaregistrujte se
location
Kde jsme

Najděte svoji nejbližší makro prodejnu.

Navštivte nás
dialogcheck
Akční nabídka

Prohlédněte si aktuální nabídku.

Do nabídky
App
Aplikace Moje makro

Stáhněte si aplikaci moje makro pro partnery

Zjistit více