Lenka Sedláčková se v Praze podělila o svůj příběh

23. srpna 2016

Na celém světě je pouhých 343 držitelů prestižního titulu Master of Wine a Lenka Sedláčková je od letošního února jedním z nich. Rodačka z Ústí nad Labem, žijící v Londýně, v polovině srpna zasedla do poroty MAKRO Vinař roku 2016 a v pražské MAKRO Akademii vedla vlastní masterclass.

Během řízené degustace v MAKRO Akademii Lenka Sedláčková představila účastníkům svou cestu k titulu Master of Wine i pečlivě vybraná vína, která ji během studií doprovázela. Je zatím jedinou Češkou mezi držiteli tohoto prestižního titulu. Nikdo jiný z České republiky na něj ještě nedosáhl. Vínu se věnuje již 12 let, ale původně měla naplánovanou jinou kariéru. Vystudovala vysokou školu zaměřenou na informační technologie.

„Na jedné degustaci vín v Greenwichi jsem kladla tolik otázek, že mi nakonec nabídli místo. Řekla jsem si, proč to nezkusit, vždy jsem chtěla dělat něco kreativního. I když jsem studovala jiný obor, víno si mě nakonec našlo,“ popisovala své začátky Lenka Sedláčková. V současnosti pracuje pro londýnskou importní společnost s opravdu špičkovým portfoliem, která dodává vína také na britský královský dvůr.

Od svého zaměstnavatele dostala příležitost doplnit si kvalifikaci ve vinařském oboru a absolvovat čtyřleté studium na prestižním britském Institute of Master of Wine. Prokázat musela rozsáhlé znalosti z vinohradnictví, vinifikace, obchodu a marketingu, vinařských zákonů, degustace i hodnocení vín. „Zkoušky Master of Wine jsou velmi náročné a málokdo jimi projde napoprvé. Vyžadují podrobné studium, ale také cesty na vinice a degustování vín,“ vysvětlovala. Ve své závěrečné práci se zaměřila na španělská šumivá vína. Španělsko proto také zařadila do slepé degustace v rámci masterclass. Z bílých vín si připravila čtyři bílá vína Riesling s různým místem původu. Právě Ryzlink rýnský patří k jejím nejoblíbenějším odrůdám.

„Masterclass s Lenkou Sedláčkovou je dalším krokem v našem dlouhodobém plánu přibližovat veřejnosti i profesionálům nejnovější světové trendy v oblasti gastronomie. Proto i do budoucna budeme zvát do MAKRO Akademie další odborníky,“ dodává k masterclass Pavol Velič, sommelier společnosti MAKRO.

Při návštěvě Prahy zasedla Lenka Sedláčková také do finálové hodnotící komise soutěže MAKRO Vinař roku 2016. Společně s dalšími pěti Master of Wine a předními českými hodnotiteli vybírala nejlepšího vinaře v České republice. „V rámci hodnocení soutěže jsem ochutnala velmi dobrá vína. Některá z nich by měla šanci uspět i v zahraničí,“ zhodnotila českou a moravskou produkci Lenka Sedláčková.METRO/MAKRO Cash & Carry provozuje více než 750 samoobslužných velkoobchodů ve 25 zemích. Společnost celosvětově zaměstnává přibližně 110 000 lidí a za fiskální rok 2014/2015 dosáhla prodejů v celkové výši 30 miliard EUR. METRO Cash & Carry tvoří prodejní divizi skupiny METRO GROUP, která je jednou z největších mezinárodních retailových společností. Za fiskální rok 2014/2015 dosáhl její obrat 59 miliard EUR. Společnost působí ve 29 zemích, má 220 000 zaměstnanců a provozuje zhruba 2 000 obchodů. Výkon skupiny METRO GROUP je založen na síle obchodních značek, které působí nezávisle ve vlastních tržních segmentech: METRO/MAKRO Cash & Carry jako světový lídr v oblasti samoobslužných velkoobchodů, Media Markt a Saturn jako evropský lídr v oblasti prodeje spotřební elektroniky a Real hypermarkety.

Pro více informací kontaktujte:

Tereza Knířová
Inspiro Solutions
tel.: +420 724 352 211
e-mail: tereza.knirova@inspiro-solutions.cz

Romana Nýdrle, ředitelka korporátní komunikace
MAKRO Cash & Carry ČR
tel.: +420 220 389 521
e-mail: romana.nydrle@makro.cz

www.makro.cz
www.facebook.com/makro.cz
www.twitter.com/makrocr
 


Kontakt:


Romana Nýdrle
Head of Corporate Communications
MAKRO Cash & Carry CR s.r.o.
Tel.: +420 251 111 521
Fax: +420 251 111 150
romana.nydrle@makro.cz

Romana Nýdrle
Tisková zpráva ke stažení