Tomáš Hladík pokořil český rekord v otevírání ústřic a obhájil titul šampiona

2. dubna. 2016

Tomáš Hladík z Hospůdky u Gurmána na Jihlavsku zvítězil na 15. ročníku makro Mistrovství České republiky v otevírání ústřic. Zlatý pohár si z této soutěže odnesl již po třetí. Třicet ústřic typu Belon otevřel v čase 4 minuty 30 sekund, a tím pokořil svůj vlastní dva roky starý český rekord. Hladík se svým vítězstvím nominoval na mistrovství světa v Irsku a na mistrovství Evropy ve Švédsku, kde bude reprezentovat Českou republiku.

Druhé místo obsadil Václav Frič z restaurace Na Pekárně v Čakovičkách s časem 4 minuty 33 sekund a společně s letošním vítězem bude soutěžit na evropském šampionátu ve Švédsku. Na třetí příčce se s časem 5 minut 14 sekund umístila Sabina Saitlová z restaurace Ambiente v Praze. Padl také dva roky starý rekord, jehož držitelem byl právě Tomáš Hladík. Svůj rekordní čas vylepšil šéfkuchař z Vysočiny o celých 37 sekund.

Napínavý boj mezi nejlepšími šéfkuchaři se dnes uskutečnil na velkém pódiu v rámci Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze. Celkem 16 soutěžících mělo za úkol otevřít 30 ústřic typu Belon, které jsou používány i na mezinárodních soutěžích.

„Letos jsme s napětím očekávali, zda již podeváté obhájí první místo Václav Frič. Nakonec ho ale o pouhé tři sekundy překonal Tomáš Hladík," říká předseda poroty Petr Stádník, šéfkuchař MAKRO Cash & Carry ČR. „V rámci soutěže byla hodnocena především rychlost otevření ústřic, ale porota se zaměřila i na jejich úpravu a čistotu v okolí pracoviště. Za odchylky od pravidel se udělují trestné vteřiny, které jsou připočteny k celkovému času. Otevřená ústřice například nesmí obsahovat kousky škeble, musí být správně odříznutá a nepoškozená. Kuchař by se při otevírání neměl zranit,“ dodává Petr Stádník.

V nelehké disciplíně soutěžily letos také tři zástupkyně něžného pohlaví. Otevírání ústřic vyžaduje nejen sílu, ale také šikovnost, která českým ženám rozhodně nechybí. Dokazuje to letošní umístění Sabiny Saitlové z Ambiente na stupních vítězů, ale také fakt, že v roce 2012 se česká vítězka Eliška Marková zúčastnila světového šampionátu v irském Galway jako první žena v historii této soutěže.

„Rok od roku obliba ústřic u nás roste, z čehož mám velkou radost, protože patří ke gurmánským delikatesám. Pokud budete ústřice připravovat doma, při výběru zkontrolujte, jestli je ústřice pevně uzavřena, plná vody a je živá. To poznáte tak, že když na ústřici poklepete prstem, měla by znít jako pevný kámen a ne jako dutý buben,“ radí člen poroty Bernard Schaut, který stál u začátku dovozu mořských ryb a plodů do České republiky.

METRO/MAKRO Cash & Carry provozuje více než 750 samoobslužných velkoobchodů ve 25 zemích. Společnost celosvětově zaměstnává přibližně 110 000 lidí a za fiskální rok 2014/2015 dosáhla prodejů v celkové výši 30 miliard EUR. METRO Cash & Carry tvoří prodejní divizi skupiny METRO GROUP, která je jednou z největších mezinárodních retailových společností. Za fiskální rok 2014/2015 dosáhl její obrat 59 miliard EUR. Společnost působí ve 29 zemích, má 220 000 zaměstnanců a provozuje zhruba 2 000 obchodů. Výkon skupiny METRO GROUP je založen na síle obchodních značek, které působí nezávisle ve vlastních tržních segmentech: METRO/MAKRO Cash & Carry jako světový lídr v oblasti samoobslužných velkoobchodů, Media Markt a Saturn jako evropský lídr v oblasti prodeje spotřební elektroniky a Real hypermarkety.


Pro více informací kontaktujte:

Tereza Pidrmanová
Inspiro Solutions
tel.: +420 734 354 063
e-mail: tereza.pidrmanova@inspiro-solutions.cz

Tereza Knířová
Inspiro Solutions
tel.: +420 724 352 211
e-mail: tereza.knirova@inspiro-solutions.cz


www.makro.cz, www.facebook.com/makro.cz

Tisková zpráva ke stažení
Card
Staňte se zákazníkem

Pokud máte firmu nebo jste OSVČ, staňte se naším zákazníkem během pár minut.

Zaregistrujte se
location
Kde jsme

Najděte svoji nejbližší makro prodejnu.

Navštivte nás
dialogcheck
Akční nabídka

Prohlédněte si aktuální nabídku.

Do nabídky
App
Aplikace Moje makro

Stáhněte si aplikaci moje makro pro partnery

Zjistit více