Konference o školním stravování v makro Akademii

26. října 2017

Konference o školním stravování v makro Akademii představila aktuální trendy v gastronomii upravené pro dětské strávníky

Ve dnech 18. a 19. října 2017 se v pražské makro Akademii konala konference S chutí do světa výživy aneb Setkání teorie s praxí, skládající se z bloku přednášek výživových specialistů i odborníků na školní stravování a z praktických workshopů s odborníky z gastronomie. Konferenci pořádala Asociace školních jídelen České republiky ve spolupráci se společností makro.


Stravování ve školách je jedním z nejdůležitějších faktorů, které rozhodují, jaké návyky a vztah k jídlu si děti vytvoří. Přední odborníci na výživu v rámci konference o školním stravování předali účastníkům, kterými byli především vedoucí školních jídelen, kuchaři a kuchařky, své poznatky a zkušenosti z praxe. Zástupci školních jídelen se tak seznámili se současnými trendy ve výživě i se zpracováním surovin a moderními kuchyňskými technologiemi.

„Kvalitní školní stravování je základním pilířem pro zlepšení stravování celé společnosti. My věříme, že aktivitami, jako je právě tato konference S chutí do světa výživy, pomůžeme zlepšit stravování nejen ve školách,“ komentuje význam konference Miroslav Formánek, specialista na školní stravování společnosti makro.

První část konference byla věnována přednáškám. Ty zaštítili odborníci Státního zdravotního ústavu, Krajské hygienické stanice Zlínského kraje, Jihočeské Univerzity a Masarykovy univerzity v Brně. Zaměřili se na důležitost jednotlivých složek potravy, využití sezónních a lokálních produktů či výživová omezení projevující se u dětí včetně tipů, jak s nimi pracovat. Odborníci ze Státního zdravotního ústavu vysvětlili, jak správně a jednoduše sestavit jídelníček na každý den tak, aby obsahoval dostatek všech potřebných živin. Použili k tomu jednoduchý model Pyramidy výživy pro děti. Probíralo se i téma vztahu médií ke školnímu stravování a výzkumu, který ukázal na skutečné problémy ve školním stravování, jako je vyšší spotřeba soli, nižší obsah nenasycených mastných kyselin apod.

Následně účastníci aplikovali znalosti z přednášek v praktickém workshopu. Pod vedením kuchařů z makro Akademie připravili moderní pokrmy vhodné pro školní stravování, které splňovaly výživové zásady. Především dostatečné množství čerstvé zeleniny či ovoce, minimum soli či přidaných cukrů. Na dochucení účastníci použili bylinky a čerstvě připravená bylinková pesta. Pokrmy byly z větší části bezlepkové, aby mohly být servírovány i dětem s celiakií. Účastníci během dne uvařili tři kompletní školní menu složená z polévky, hlavního chodu a dezertu. Součástí workshopu byla také možnost individuální konzultace praktických otázek týkajících se provozu školních jídelen.

„Asociace školních jídelen ČR (AŠJČR) byla založena s cílem propojit zajímavými a odbornými projekty školní jídelny v České republice a pozitivně propagovat význam školního stravování. Tento cíl bychom rádi dále rozvinuli v oblasti zvyšování nutriční gramotnosti pracovníků školních jídelen. Systematickým zvyšováním znalostí a praktických dovedností personálu školních jídelen v oblasti výživy tak přispíváme k plnění národní strategie Zdraví 2020. Konference S chutí do světa výživy tento cíl naplňuje,“ doplňuje Mgr. Michal Malát, prezident AŠJČR.

METRO je mezinárodní lídr, který se specializuje na velkoobchodní a maloobchodní prodej potravin. Společnost je zastoupená v 35 zemích a celosvětově zaměstnává 150 000 lidí. Ve finanční roce 2015/16 METRO dosáhlo prodejů ve výši 37 mld. EUR. Zaměřuje se na poskytování služeb odpovídajících specifickým potřebám velkoobchodních i maloobchodních zákazníků, a to na regionální i mezinárodní úrovni. Prostřednictvím svých obchodních značek METRO Cash & Carry, Real, služeb přímé distribuce a digitálních iniciativ METRO nastavuje standardy pro budoucnost: orientace na zákazníka, digitální řešení a udržitelné podnikání. Více informací naleznete na www.metroag.de.

METRO/MAKRO Cash & Carry je zastoupeno ve 25 zemích, kde provozuje více než 750 samoobslužných velkoobchodů a zaměstnává 100.000 lidí.

Pro více informací kontaktujte:

Zuzana Berezňáková
Inspiro Solutions
tel.: +420 608 438 710
e-mail: zuzana.bereznakova@inspiro-solutions.cz

Romana Nýdrle
Ředitelka korporátní komunikace MAKRO Cash & Carry
tel.: +420 251 111 112
e-mail: romana.nydrle@makro.cz


www.makro.cz, www.facebook.com/makro.cz, www.twitter.com/makrocr

Tisková zpráva ke stažení
Card
Staňte se zákazníkem

Pokud máte firmu nebo jste OSVČ, staňte se naším zákazníkem během pár minut.

Zaregistrujte se
location
Kde jsme

Najděte svoji nejbližší makro prodejnu.

Navštivte nás
dialogcheck
Akční nabídka

Prohlédněte si aktuální nabídku.

Do nabídky
App
Aplikace Moje makro

Stáhněte si aplikaci moje makro pro partnery

Zjistit více