Ve školním bufetu v Kostelci nad Černými lesy děti nakupují podle „pamlskové vyhlášky“

12. ledna 2017

Ode dneška mohou školáci Základní školy v Kostelci nad Černými lesy opět nakupovat svačiny přímo ve škole. Poté, co na začátku ledna vstoupila v platnost „pamlsková vyhláška“, se bývalý nájemce rozhodl školní bufet zavřít. Vedení školy se ale nevzdalo a s odbornou pomocí velkoobchodu makro ČR a společnosti CEFF (Potraviny bez zbytečné chemie) se mu podařilo obchůdek s potravinami znovu otevřít.

Od ledna 2017 začala platit „pamlsková vyhláška“, která si klade za cíl zlepšit stravování školáků. V praxi to znamená, že od nového roku ze základních škol definitivně zmizely automaty na sladkosti a také školní bufety a kantýny musely upravit svou nabídku. Místo nich by žáci měli mít možnost si zakoupit potraviny se sníženým obsahem cukru, soli a nevhodných tuků. Zavedení nových pravidel je prvním krokem k ozdravení školního stravování. Některá školní stravovací zařízení s novou vyhláškou zavřela, jiná se s ní vypořádala a obměnila sortiment tak, aby vyhovoval novým pravidlům.

„Děti v čase, které tráví ve škole, zkonzumují 35-40 % denního příjmu potravin, což není zanedbatelné množství. Dětská obezita stoupá, každé páté dítě trpí nadváhou, a pokud tedy můžeme ovlivnit alespoň 40 % stravování dětí, měli bychom tuto aktivitu vítat. Chápeme výhrady vůči aktivním dětem, kterým nabídka kantýn třeba stačit nebude. I proto ve školách učíme děti i rodiče připravovat svačiny v rámci projektových dnů“, vysvětluje Ivana Bednářová Častvajová, zakladatelka projektu Zdravá kantýna ze společnosti CEFF.

Nově vybavený školní bufet v Kostelci nad Černými lesy může školám sloužit jako vzor. Velkoobchod makro pro něj připravil detailní manuál s výživově vhodným sortimentem, který splňuje podmínky vyhlášky. Do nového zásobení bufetu se také zapojili výživoví odborníci ze společnosti CEFF (Potraviny bez zbytečné chemie). Ta dlouhodobě usiluje o kvalitní stravování dětí ve školách. Z polic bufetu zmizely sladké tyčinky, slané brambůrky i slazené nápoje či nápoje obsahující umělá sladidla. A nahradily je ovoce, zelenina, jogurty, sýry nebo čerstvě připravené zdravé svačinky.

„Původní nájemce v bufetu se rozhodl na základě „pamlskové vyhlášky“ ukončit svou činnost. Proto jsme museli najít jiné řešení a k novým pravidlům jsme se postavili čelem a kontaktovali jsme odborníky na výživu, kteří u nás realizují projektové dny,“ popisuje ředitelka Základní školy v Kostelci nad Černými lesy školy Lenka Rosensteinová. Výsledkem je nově vybavená školní kantýna s širokým sortimentem, která jako první v republice nese logo „Zdravá kantýna“.

„Nabízíme řešení školním kantýnám, které si nevědí rady s vhodným sortimentem. Spolu s projektem Zdravá kantýna přicházíme s komplexní nabídkou, která odpovídá vyhlášce a je i pro děti zajímavá. Zároveň připravujeme v naší kuchařské makro Akademii speciální kurz na toto téma,“ přibližuje smysl projektu Miroslav Formánek, odborník na školní stravování makro ČR.

Projekt Zdravá kantýna

Celostátní projekt Zdravá kantýna vznikl jako reakce na „pamlskovou vyhlášku“ a odstraňuje pochyby, že nabídka školních kantýn může být pestrá a přitom zdravá a zároveň že zdravé potraviny jsou nutně dražší nebo méně chutné. „Vycházíme z vlastní zkušenosti, zdravé svačiny „testujeme na dětech“ v průběhu projektových dnů. Tyto zdravé svačiny jsme realizovali již na 140 školách (v rámci projektu Pestrá strava.cz) a to velmi úspěšně. Skladba svačin splňuje podmínky „pamlskové vyhlášky“, mohou být tedy automaticky zařazovány do školních bufetů nebo do nabídky jídelen,“ dokládá nutriční garantka projektu Monika Tělupilová.

Jak projekt Zdravá kantýna funguje?

Projekt Zdravá kantýna zastřešuje síť nutričních terapeutů a výživových poradců, kteří jsou připraveni poradit se sortimentem i strukturou svačin. Odborníci pomáhají i regionálním pekařům, například jim doporučí recepty i směsi pro jemné a sladké pečivo, aby splňovaly pravidla vyhlášky. „Školám doporučujeme tento „ozdravný krok“ podpořit projektovými dny, kdy si sami žáci zkusí připravit a ochutnat zdravou svačinu, která bude následně nabízena v kantýně nebo prostřednictvím školní jídelny,“ dodává Ivana Bednářová Častvajová.

Základní školy se do projektu Zdravá kantýna mohou hlásit prostřednictvím webových stránek www.zdravakantyna.cz nebo napsat email na info@zdravakantyna.cz.

Pro více informací kontaktujte:

Tereza Knířová
Inspiro Solutions
tel.: +420 724 352 211
e-mail: tereza.knirova@inspiro-solutions.cz

Romana Nýdrle
Ředitelka korporátní komunikace MAKRO Cash & Carry
tel.: +420 251 111 112
e-mail: romana.nydrle@makro.cz


www.makro.cz, www.facebook.com/makro.cz, www.twitter.com/makrocr

Tisková zpráva ke stažení