Staňte se naším zákazníkem. Je to snadné.

Získat MAKRO kartu

Aquaponia

Aquaponické pěstování rostlin a chov ryb

Aquaponické pěstování je systém, který funguje na základě přirozených biologických procesů a spojuje dynamiku rostlin, ryb a živin do jednoho přirozeného ekosystému. Kombinace chovu ryb ve vodních kádích s pěstováním rostlin bez půdy je udržitelným příkladem celoročního zemědělství. V této jedinečné metodě se propojují udržitelné principy pěstování s moderními technologiemi bez nutnosti použití pesticidů a chemických hnojiv. Výsledné potraviny jsou tak kvalitní, bezpečné a čerstvé.

makro spolupracujeme s lokální aquaponickou farmou Rybí zahrada, od které odebíráme ryby, bylinky a zeleninu. V pražských prodejnách najdete speciální odrůdu Pražské pažitky, která se od své původní české odrůdy vyznačuje ostřejší a intenzivnější chutí, listy chutného salátu Mangold a salát trhaný. Ze sortimentu ryb nabízíme filety bez kostí Sumečka afrického a Jesetera sibiřskéhoty jsou pro vás dostupné ve všech prodejnách makro.

Pažitka pražská
pazitka
Pražská pažitka je původní česká odrůda, která má ostřejší chuť a je aromatičtější než pažitka běžná.
Mangold listy
mangold
Díky neustálému příjmu vody je mangold pěstovaný aquaponicky velmi šťavnatý a křehký. Navíc se nemusí omývat od hlíny a jiných nečistot, protože neroste v zemi. Ušetříte tak čas v kuchyni, protože ho můžete pouze oprat a rovnou dávat na talíř.

Sumeček africký

sumecek

Má vysoký obsah lehce stravitelných bílkovin, „zdravých“ tuků a omega-3 mastných kyselin, které podporují správnou funkci imunitního a kardiovaskulárního systému. Ryba se hodí pro všechny kulinářské úpravy, jako je pečení, smažení, vaření. Díky pevnosti svého masa je vhodná i ke grilování.

SUMEČEK AFRICKÝ SE SALÁTEM MANGOLD

Jeseter sibiřský
jeseter
Je kvalitní jemná ryba, která je považována za gurmánskou lahůdku. Vyznačuje se svým tučným bílým masem, které je bohaté na cenné omega-3 mastné kyseliny. Jedná se o rybu ideální pro grilování a pečení. Skvěle se hodí i pro přípravu polévky.

JAK PROCES AQUAPONICKÉHO PĚSTOVÁNÍ FUNGUJE?

Aquaponie představuje vybalancovaný systém, kde pěstované rostliny a ryby žijí v jakési symbióze. Proces započíná u chovu ryb, které jedí kvalitní potravu a vylučují odpad do vody. Cirkulovaná voda s exkrementy z ryb putuje za rostlinami a stává se pro ně ideálním přírodním hnojivem. Kořeny rostlin vodu se všemi živinami od ryb absorbují a čistou vodu opět vrací rybám.

Farma Rybí zahrada spravuje aquaponický systém skládající se ze dvou podlaží. V přízemí farmy se nacházejí ryby celkem ve 43 kádích. Zaměstnanci farmy dbají na příznivé podmínky života a kvalitu potravy ryb. Uzavřený systém chovu ryb eliminuje výskyt mikročástic plastů či jiných škodlivých prvků ve vodě a ryby nejsou vystaveny teplotním výkyvům. Díky tomu je zajištěna vysoká kvalita masa, která se vyznačuje pevnější a stejnoměrnější strukturou.

V horním patře farmy je pěstována široká škála rostlin, které je rozčleněna do 24 regálů. Farma využívá tzv. vertikální aquaponii, kdy jsou v jednotlivých regálech rostliny naskládány postupně nad sebe. Voda proudící z kádí ryb se s potřebnými živinami rovnoměrně dostává mezi všechny rostliny.

 

JAKÉ JSOU VÝHODY AQUAPONIE?

  • EFEKTIVNÍ, UDRŽITELNÉ A PRODUKTIVNÍ pěstování rostlin a chov ryb bez ničení přírodních zdrojů.
  • ZDRAVÁ, NUTRIČNĚ VYDATNÁ produkce z lokální farmy.
  • NULOVÝ NADBYTEČNÝ ODPAD. Produkce nezatěžuje okolní prostředí, a to ani vedlejšími toxickými odpady, neboť celý proces pěstování probíhá na přírodní bázi bez chemických hnojiv.
  • ÚSPORA VODY oproti běžnému pěstování až o 90 %. Aquaponickým pěstováním je dosaženo přirozené bilance vody z hlediska živin a kvality, tudíž na rozdíl od konvenčního pěstování není nutné vodu pravidelně vypouštět či měnit.
  • OCHRANA PŮDY. Dochází k ochraně a šetření půdy, jelikož produkce aquaponické farmy může být velmi intenzivní i na malém prostoru.
  • NEZÁVISLOST na počasí či podnebí a nepřetržitá produkce potravin. Tento systém pěstování je jedinečný v tom, že se dokáže velmi dobře přizpůsobit současným klimatickým změnám a poskytovat čerstvé potraviny po celý rok.
  • VYSOKÁ KVALITA MASA RYB. Ryby jsou chovány bez antibiotik, růstových hormonů či plastových částic a jsou krmeny tím nejkvalitnějším krmivem.
  • VYŠŠÍ PODÍL ANTIOXIDANTŮ U ZELENINY A BYLINEK na rozdíl od masové produkce.ZPĚT NA UDRŽITELNOST