udržitelnost a její ekonomicko-ekologické výhody

Inspirace zákazníků a partnerů
Proč zvolit lokální dodavatele

Proč zvolit lokální dodavatele

Díky produktům lokálních dodavatelů snižujeme uhlíkovou stopu, máme 100% čerstvé suroviny a podporujeme český trh. Je to výhodné pro nás, pro dodavatele i pro vaše odpovědné podnikání.

Díky projektu Lokální dodavatel mají farmáři a producenti šanci růst a rozvíjet své podnikání. V současné době máme téměř 200 malých dodavatelů v rámci České republiky napříč všemi kategoriemi potravin. Cílíme především na čerstvé potraviny, jako je maso, zelenina, ovoce a pečivo, ale nezapomínáme ani na suché plody a nápoje – vinařství a minipivovary. Abychom zaručili 100% čerstvost, naši lokální dodavatelé zavážejí své zboží napřímo jen do vybraných prodejen. Reagujeme tak na specifické požadavky zákazníků v jednotlivých regionech. Lokálním dodavatelům nabízíme také zjednodušenou rámcovou dodavatelskou smlouvu pro snadnější navázání spolupráce. 

Farma Ráječek
Rodinný podnik s dlouholetou tradicí, který se specializuje především na pěstování listové zeleniny. Během let se farmě dařilo natolik, že se rozhodla začít věnovat pěstování rajčat. Sám majitel farmy, pan Sklenář, označuje jejich hydroponické pěstování jako přirozený vývoj a pokračování příběhu rodinné farmy. Pěstují také kedlubny, červené a bílé zelí, pekingské zelí, kapustu nebo květák. U nás najdete více než deset druhů salátů a několik druhů rajčat z této farmy, které prodáváme pod značkou METRO Chef. Podívejte se na farmu Ráječek

Proměna našich nákupních tašek

Proměna našich nákupních tašek

Globální problém s jednorázovými plasty nám není lhostejný, proto jsme změnili koncept tašek na pokladnách našich obchodů. Od července roku 2019 u nás na pokladně nenajdete jedinou jednorázovou plastovou tašku.

V nabídce na přepravu zboží máme ekologičtější varianty, především tašku „Byla jsem PETkou“ vyrobenou z PET lahví, dostupnou ve dvou velikostech. Strukturou připomíná textil, je určena pro opakované použití, má nosnost až 15 kg a je snadno vypratelná.

V nabídce zůstává taška z recyklovaného papíru a certifikovaných zdrojů. Původní plastové tašky z mikrotenu a fólie jsme zrušili. Pokud zákazníkovi nevyhovuje žádný z nabízených rozměrů nebo nechce utrácet za tašku, může zdarma využít naše prázdné kartonové krabice za pokladní zónou.

Čerstvé ryby patří do papíru

Čerstvé ryby patří do papíru

Příležitosti pro udržitelný provoz našich obchodů hledáme ve všech odděleních. Speciální pozornost věnujeme čerstvým potravinám. Proto vám nyní všechny ryby balíme do fólie z kraftového papíru.

Nová fólie z recyklovaného papíru má výrazně menší dopad na životní prostředí než předchozí fólie vyrobená z hliníku. Papír má navíc certifikaci PEFC, která zaručuje jeho původ z udržitelně obhospodařovaných lesů. Ušetření životního prostředí nastává již při samotné výrobě, jelikož výroba hliníku je mezi obaly zdaleka nejnáročnější na spotřebu energie i surovin. Ročně tak snížíme odpad o 255 000 m2 hliníkové fólie, což je zhruba rozloha 40 fotbalových hřišť. Pro naše zaměstnance navíc papír zaručuje jednodušší manipulaci a při správném používání také úsporu materiálu.

Plast nahrazujeme bavlnou

Plast nahrazujeme bavlnou

Rozšiřujeme nabídku produktů nahrazujících jednorázové plasty. Namísto standardních mikrotenových sáčků můžete v našich pekárnách využít pro nákup čerstvého pečiva textilní sáčky z biologické bavlny.

Nové pytlíky jsou určeny především pro opakovaný nákup pečiva či ovoce a zeleniny, avšak představivosti se meze nekladou a díky praktickým rozměrům mohou být použity různými způsoby i v domácnosti. Především z důvodu zajištění kvality a hygienických podmínek pro čerstvé potraviny jsme se rozhodli mikrotenové sáčky v odděleních čerstvých potravin prozatím ponechat. Bavlněné sáčky nabízíme jako doplnění sortimentu a tuto řadu hodláme do budoucna rozšiřovat.

Použitý fritovací olej k recyklaci

Použitý fritovací olej k recyklaci

Pokud nevíte, jak ekologicky a smysluplně naložit s použitým olejem, využijte našich služeb. Společně s partnerem Viking group s.r.o. pracujeme na svozu a ekologické likvidaci přímo z vašich kuchyní.

V případě zájmu o tuto službu se registrujte vyplněním formuláře u pultu partnerů v našich obchodech. Formulář odešleme našemu svozovému partnerovi a půjčíme vám prázdný barel. Minimální množství použitého potravinářského oleje k odvozu je 45 kg. Firma Viking group následně olej vyzvedne přímo ve vaší provozovně a dostanete potvrzení. U pultu partnerů si pak můžete vyzvednout voucher v hodnotě 90 Kč na nákup nového oleje.

Recyklace tonerů do tiskáren a baterií

Recyklace tonerů do tiskáren a baterií

Vysloužilé tonery, cartridge, drobné elektrozařízení a baterie, které jste u nás zakoupili, u nás můžete také odevzdat. Nádoby na sběr najdete přímo u vchodu do prodejny. S většími spotřebiči vám rádi poradíme na zákaznické recepci.

Své použité elektrozařízení můžete bezplatně odevzdat v místě prodeje nebo dodávky u posledního prodejce, který má zákonem danou povinnost takový výrobek přijmout. V žádném případě nesmí použitý a nefunkční výrobek skončit v komunálním odpadu nebo jinde než na sběrném místě (místě zpětného odběru elektrozařízení či místě odděleného sběru elektroodpadu), protože může obsahovat množství nebezpečných látek, které jsou škodlivé pro životní prostředí a lidské zdraví.

Ekologickou likvidaci odevzdaných elektrospotřebičů a baterií nám zajišťuje kolektivní systém ASEKOL a.s, sběr a recyklaci tonerů firma Cart4future.

Jednorázové nádobí jinak

Jednorázové nádobí jinak

Od 1. července 2021 se zakazuje uvádět na český trh vybrané plastové výrobky a od 1. července roku 2022 se nesmí v oběhu objevit žádný z nich. My jsme připraveni, buďte s námi.

Nabízíme vám kompletní sortiment 30 produktů alternativního nádobí k jednorázovým odnosným plastům pod naší vlastní značkou METRO Professional. Nádobí je vyrobeno z odpadové části cukrové třtiny a nese certifikát kompostovatelnosti. Kromě tohoto sortimentu pod naší vlastní značkou u nás můžete nakoupit různé alternativní produkty pod dodavatelskými značkami, které jsou vyrobeny z bambusu, dřeva, papíru, březové kůry či jedlých pšeničných otrub. Podívejte se na kompletní nabídku alternativních náhrad a jiného ekologického sortimentu v kategorii nádobí.

Čerpací stanice s CNG

Čerpací stanice s CNG

Od roku 2017 máme na některých čerpacích stanicích plnicí stanice na CNG. Vycházíme vstříc rostoucí oblibě tohoto ekologického paliva a uspokojíme tak vyšší počet zákazníků.

CNG (Compressed Natural Gas) je zemní plyn či biometan – zemní plyn vyrobený z obnovitelných zdrojů či odpadů. V nádržích vozidel je v plynném skupenství, je lehčí než vzduch, tedy při případném úniku dojde k samovolnému odvětrání. Při jeho spalování jsou produkované emise výrazně nižší než u benzínu a nafty a jsou i o desítky procent nižší než u LPG. V současné době jsou plnicími stanicemi vybaveny prodejny v pražských Stodůlkách, Průhonicích, Brně, Ostravě a ve Zlíně. Rozšíření na všechny čerpací stanice budeme průběžně realizovat.