druhy těstovin a na co se hodí

Jak rozlišit mezi druhy a tvary těstovin, ve kterých jídlech či receptech je nejlepší je používat a další tipy na výběr.

Vyznáte se v těstovinách? Co kdybychom vám pověděli, že i tvar těstovin může zlepšit výslednou chuť vařeného pokrmu? Projděte si jednotlivé typy těstovin a vylepšete svůj požitek z jídla ještě více. Těstoviny skvěle doplňují řadu omáček i jiných jídel. Jedná se o jednoduchý produkt z mouky, vody a případně i vajec, který se posléze vaří v osolené vodě. Na prodejních regálech můžete najít různé druhy i odlišné tvary.

Doba přípravy: 10 min

Obyčejné i speciální druhy těstovin

Vaječné, nebo bezvaječné? Klasické, nebo semolinové? Kromě tvaru si můžete vybrat i z obsažených surovin, z nichž jsou těstoviny vyrobené. Verzi bezvaječných těstovin přivítají vegani, semolinové zase příznivci zdravé výživy. Vaječné těstoviny jsou vhodné do polévek nebo na zapékání.

Existují i další druhy těstovin, jako například těstoviny bez lepku nebo těstoviny z cizrny, pokud máte intoleranci vůči obilninám nebo potřebujete do těla dostat více bílkovin.

Druhy těstovin podle tvaru

Už jsme se na vaření těstovin trochu připravili. Teď už jen zbývají těstoviny a jejich tvary! Možná vám potřeba přemýšlet nad tímto problémem může připadat poněkud zbytečná, vybírat těstoviny podle tvaru ale svůj smysl má.

Na které druhy můžeme narazit?

hodí se:

Ladle
K omáčkám

Legumes
Na zapékání

Salad
K salátům

PENNE

Oblíbené penne s vroubky na povrchu, díky nimž se na nich dobře drží omáčka, se nejlépe hodí k boloňské i jiné omáčce a na zapékání.

FARFALE

Farfalle jsou velice všestranné těstoviny a můžete je použít do lehčích i hutnějších omáček nebo do salátů.

FUSILLI

Fusilli díky svému stočenému tvaru skvěle drží omáčku, ale hodí se i do salátů.

RIGATONI

Rigatoni jsou podobné penne s tím rozdílem, že rigatoni trubičky jsou kolmo řezané. Díky vroubkům drží dobře omáčky – například s mořskými plody.

SPAGHETTI

Spaghetti určitě známe – jedná se o nudle s kulatým tvarem, typické pro boloňskou omáčku.

MACARONI

Macaroni jsou krátká kolínka perfektní pro husté smetanové omáčky.

LINGUINE

Linguine mají oproti špagetám plošší tvar. Obvykle se dávají do receptů s mořskými plody.

FETTUCCINE

Stejně jako u spaghetti nebo linguine se jedná o nudle. Tyhle jsou však ještě širší.
Konečně máme v druzích těstovin pořádek. Už se vám honí hlavou, co si doma uvařit? Vyzkoušejte naše chutné recepty na těstoviny z našeho webu!

Druhy mouky

Klasické těstoviny se připravují z měkké pšenice a semolinové zase z tvrdé. Tvrdá pšenice je namleta nahrubo a stále obsahuje svou slupku. Díky tomuto procesu si uchovává více lepku a vlákniny. Má také vysoký obsah železa, bílkovin a vitamínů skupiny B. Z tohoto důvodu jsou vyhledávány jak běžnými lidmi, tak profesionálními kuchaři.

Malá porce historie

Pšeničné těstoviny jsou jedním z pilířů italské kuchyně a pravděpodobně z Itálie pocházejí. Předpokládá se, že do Itálie je přivezli Arabové během 8. a 9. století z Afriky a Blízkého východu. Zde je možná vařili už od počátku našeho letopočtu. Těstoviny tak, jak je známe dnes, se rozšířily po Itálii ve 13. století. Odtud se pak rozptýlily po celém světě.