připravte si dokonalého tuňáka jako z restaurace

Tuňák dokáže povýšit i obyčejný salát na skvělé jídlo hodné luxusní restaurace, lze jej kombinovat s nejrůznějšími variacemi příloh nebo z něj připravit báječné sushi či tatarák. Je variabilní, chutný a navíc snadný na přípravu. Je ovšem třeba dodržet pár základních pravidel, která zaručí, že váš tuňák bude opravdu dokonalý.

Začněte včas

Před přípravou je třeba chlazenou rybu vyndat z lednice nebo nechat dobře rozmrazit. Z chladničky by měl tuňák putovat na pracovní stůl už nějaké tři hodiny před přípravou a i po ní je třeba jej ještě nechat chvilku odpočinout. To zaručí dokonalou chuť a texturu.

Japonský i evropský nůž

Není třeba se tuňáka bát, ovšem je dobré k němu přistupovat s respektem. První krok, který je ovšem při práci s rybami zásadní, je dobrý nůž. Každá kultura má svoje gastronomické zvyky a ty se podepisují i na kuchyňském náčiní. Japonské nože se během posledních let staly absolutním hitem, a pokud rádi a často připravujete ryby, jistě se vám investice do některého typu nože na ryby z Japonska vyplatí. Na dokonalý stejk z tuňáka i na další možnosti zpracování se hodí tenčí filetovací typ nože, který slouží nejen k vyfiletování, ale zvládnete s ním i nakrájet maso na tenké plátky nebo kostičky či nudličky. Dobrou volbou může být i kuchyňský sekáček evropského stylu, se kterým stejky snadno naporcujete. Základem je samozřejmě dokonalá ostrost.

Ideální stejk

Ideální je vyšší stejk, který má zhruba kolem 2,5 cm na výšku. Tenčí plátky mají tendenci rychleji se vysušit.

Pánev a gril

Nejsnazší metoda přípravy stejku z tuňáka je na pánvi nebo na grilu. Stačí ho lehce pokapat olivovým olejem (opravdu jen pár kapek, tuňák by se neměl smažit), z obou stran osolit a opepřit (ideální je čerstvé koření z mlýnku) a zprudka tuňáka opéct z každé strany zhruba 1,5–2 minuty, záleží na tloušťce ryby. Opečeného tuňáka přikryjte alobalem a nechte chvilku odpočinout. Dochutit jej můžete i dalším kořením – vedle nešlápnete s chilli, tymiánem nebo sušeným česnekem.

Trouba

Pečení v troubě předchází stejný postup přípravy a následně prudké opečení na pánvi po dobu maximálně 1,5 minuty. Pak tuňáka nechte dojít v troubě předehřáté na 90 °C. I zde není třeba to přehánět a bude stačit pár minut. Stejk by vždy měl být uvnitř růžový.

TIP

Ke stejku z tuňáka se skvěle hodí brambory. Ať už sáhnete po drobných grenaille, které připravíte ve slupce v páře nebo krátce povaříte, nebo po větších bramborách vhodných k pečení, či připravíte kaši nebo pyré, vedle rozhodně nešlápnete.