Ovoce

Ovoce v kuchyni na konci léta

Léto je bohaté nejen na krásné slunečné dny, ale také na velké množství nejrůznějšího ovoce, které dozrává. Proto je dobré tyto dary přírody uchovat po celý zbytek roku. Konec léta nemusí znamenat loučení s letním ovocem. Nabízí se hned několik způsobů konzervace, díky kterým si oblíbené plody vychutnáte i v zimním období. Ovoce můžete uchovat mnoha způsoby. Aby nám ovoce vydrželo co nejdéle, nesmí se nikdy zpracovávat nahnilé plody. Ovoce musí být důkladně umyté, odpeckované a zbavené stopek.

Zavařování

Klasickou metodou, která se využívá už po staletí, je zavařování. Zavařením sice přijdete o některé důležité vitaminy a enzymy, ale získáte tak dobrotu s dlouhou trvanlivostí. Ovocné kompoty se dají vyrobit prakticky z čehokoliv a mohou sloužit jako chutná svačina nebo třeba základ pro pečení. Krom klasického sladkého nálevu můžete ovoce naložit také do alkoholu. Ovoce v nejrůznějších pálenkách bývá oblíbenou pochutinou. Pokud víte, že byste ovoce v téhle podobě nespotřebovali, můžete místo klasického kompotu vyrobit spíš marmeládu, džem, povidla nebo přesnídávku.

Jak na úspěšné zavařování:

  • Vždy používejte jen zralé a nepoškozené ovoce. Umyjte je, zbavte pecek a ja-dřinců a nakrájejte.
  • Při přípravě marmelád a povidel přidejte na začátku trochu vody, která zabrání připálení. Voda se během vaření odpaří. Hotovou směs nalijte do sklenic, uza-vřete a otočte dnem vzhůru, aby vychladla. Můžete také sklenice pro jistotu zavařit
  • Při přípravě kompotů naskládejte ovoce do sklenic co nejvíce natěsno, protože při vaření se kousky zmenší. Celý obsah by měl být ponořen v nálevu. Dobře uzavřené sklenice sterilizujte varem, a po vychladnutí je uložte na temné a chladné místo.

Zamrazování

Všechny druhy ovoce je možné zmrazit, nejlépe se však k tomuto účelu hodí bobulové ovoce a měkké peckoviny. Takto uchované ovoce si zachovává barvu, chuť i všechny vitamíny. Ovoce omyjte, nechte okapat a na tácku v jedné vrstvě zamrazte. Potom ho vysypte do mikrotenového sáčku nebo plastové nádoby a uložte do mrazničky. Ovoce se tak na sebe nenalepí a můžete ho odebírat podle potřeby. Doba zmrazení ovoce je 6 měsíců. Ovoce zmrazujte v dávkách, které potřebujete na jedno použití. Pokud zmrazujete peckovité ovoce, jádra odstraňte, protože mohou způsobit nahořklou chuť.

Jak na správné zamrazování:

  • Nejprve si rozmyslete, jakým způsobem budete ovoce dále zpracovávat. Bo-bulovité ovoce omyjte a zkontrolujte, zda není otlačené nebo zahnědlé. Pecko-vité ovoce je třeba vypeckovat a nakrájet
  • Proces mražení musí být rychlý. Dosáhnete toho vysokým výkonem mrazáku a rozdělením ovoce na co nejmenší porce. Při dlouhém mražení se tvoří velké krystaly, které narušují buněčné struktury ovoce a ztrácí se většina šťávy. Ovoce pak bude rozbředlé a bez chuti.
  • Rozmrazování ovoce by naopak mělo být pomalé. Počítejte s tím dopředu a dejte balíček včas do lednice k pozvolnému rozmražení. Do některých dobrot, jako jsou smoothie nebo pečené sladkosti, můžete použít rovnou mražené ovoce.

Sušení

Sušit ovoce můžete na slunci, v troubě s ventilátorem nebo v sušičce. Ovoce sušíme nakrájené na plátky (jablka, hrušky) nebo celé plody (borůvky, bezinky, hroznové víno, vypeckované třešně, meruňky, švestky). Zatímco dobře udělaná marmeláda vydrží ve sklenici roky, sušené ovoce je potřeba pečlivě uložit do vzduchotěsných obalů a sem tam taky zkontrolovat. Usušené plody si zachovávají velký podíl vitamínů, minerálů a vlákniny.

Jak na efektivní sušení:

  • Stejně jako u mražení platí, že by plody neměly být otlačené nebo jinak poško-zené a nahnědlé.
  • Suroviny nejprve nakrájejte na tenké plátky, aby se proces sušení urychlil.
  • Při sušení v troubě podložte plody pečicím papírem, aby se nepřilepily. Nechte dvířka pootevřená, aby mohla odcházet vlhkost. Pokud používáte troubu s horkovzdušným režimem, není to nutné.
  • Usušené plodiny je třeba chránit před vzdušnou vlhkostí, jinak mohou zplesni-vět. Vyberte dobře utěsněné nádoby, kam se vlhkost nedostane. Nádoby pak umístěte na tmavé a chladné místo.

Smoothie

Ovoce, které má hodně šťávy, se bude skvěle hodit na přípravu ovocných zmrzlin, šťáv a smoothies. Oblíbené letní smoothies vás nejen zchladí, ale také dodá tělu potřebné vitamíny a živiny. Smoothie má pověst zdravého nápoje, který je i dostatečně sytý, takže může klidně zastoupit hlavní jídlo během dne. Připravte si mixér a pusťte se do přípravy.

Jak na přípravu smoothie:

  • Kromě ovoce by smoothie mělo obsahovat i nějakou tu zeleninu, která dodá vitaminy, minerály, antioxidanty a také vlákninu, takže smoothie bude sytější. Vybírejte vždy čerstvé nebo mražené plody a listy.
  • Každé smoothie je třeba něčím zředit, aby nebylo příliš husté a dalo se snadno pít. Vhodná je voda, mléko (klasické nebo rostlinné), jogurt nebo třeba zelený čaj.
  • Kromě výše uvedených přísad přidejte do smoothie i bílkoviny pro sytost, jako je kefírové nebo acidofilní mléko, tvaroh, jogurt, případně proteinový prášek. Komplexní sacharidy, jako jsou ovesné, rýžové nebo žitné vločky, také obohatí vaše smoothie. A nakonec přidejte i trochu zdravých tuků v podobě několika ořechů, semínek nebo kousek avokáda.